niedziela, 6 marca 2011

Kościernica - resztki fortuny

Kościernica leży tuż za granicą gminy Sianów i trudno mi zrozumieć, dlaczego po podziale administarcyjnym została włączona do gminy Polanów? Masę rzeczy łączy mieszkańców przecież ze Szczeglinem. Dzieci chodzą tam do szkoły i do szczeglińskiej parafii należą też wierni z tej miejscowości.
Z Węgorzewa to tylko 10 min samochodem i warto przejechać się tam właśnie na przedwiośniu. Teraz zanim pojawią się liście, jest czas, gdy można dostrzec jak biegły stare parkowe aleje...

Pałac w Kościernicy nie przeżył eksperymentu jakim był socjalistyczne PGR-y i dziś trudno uwierzyć, że  z tego potężnego pałacu, do którego należał majątek liczący 2660 ha, nie zostało NIC. 
Do pałacu przylegał park dworski, w którym znajdują się tajemnicze ruiny.
Ta budowla, to wybudowane w stylu neoromańskim mauzoleum właścicieli majątku. Obiekt ten pomimo dewastacji, wciąż robi olbrzymie wrażenie, dzięki pięknym zdobieniom z kamienia i glazurowanej zielonej cegły.
We wnętrzu nie ma już nic, nie zachował się żaden ślad po właścicielach pałacu,  ale wciąż resztkami sił drewniane belki podpierają pozostałości dachu.
 
Na jego szczycie dumnie trwa piękny stalowy krzyż. Ostatni element z fortuny Rodziny von Drosedow w Kościernicy.  

9 komentarzy:

 1. Hmmm.... ten budynek to nie mauzoleum... Proszę poczytać o loży masońskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. tak ,to pozostałości po dawnej loży masońskiej ,filii przedwojennej berlińskiej Wielkiej Loży Matki "Pod Trzema Globami"

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem jak było, ale szczytu kaplicy już nie ma. Strop zawalił się ostatniej zimy...

  OdpowiedzUsuń
 4. a jak tam w ogóle trafić ,gdzie dokładnie znajdują się te ruiny?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jadąc do Polanowa, tuż za Kościernicą, przed zakrętem, po prawej stronie, w kępie drzew w bok od drogi, jest dobrze widoczny jej zarys.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zaszczyt mieszkać w Kościernicy,i widziałam nie raz tą budowlę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Według mojego "wywiadu" to jednak było mauzoleum właścicieli majątku. Najstarsi miejscowi wspominali o grobowcach, które po wojnie zostały otwarte i splądrowane. Podobno jeszcze po wielu latach można było tam znaleźć resztki trumien.

  OdpowiedzUsuń
 8. wiktor k ciekawski , super !!!

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawe ? Może to dawna altana albo magazyn

  OdpowiedzUsuń