Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Koszalin. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Koszalin. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 21 czerwca 2018

Moje pytanie do Wojtka Pszoniaka

Od poniedziałku do soboty trwa w Koszalinie Festiwal "Młodzi i Film".
Podczas poniedziałkowej gali otwarcia pokazano film "Cicha noc" Mocne polskie kino z kapitalną rolą Dawida Ogrodnika.
Wczoraj udało mi się być tylko na bloku filmów krótkometrażowych. W kuluarach można było zobaczyć kilka polskich gwiazd.
Dziś miałam okazję zobaczyć baśniowy film "Dzień czekolady". Niezwykły ...  Po filmie wziąłem udział w dyskusji "Szczerość za szczerość"

Na festiwal przyjechał sam Wojtek Pszoniak, który znany jest z takich filmów jak "Ziemia obiecana", "Korczak" czy "Danton". 
W poniedziałek widziałem go na gali otwarcia, a dziś zauważyłem go przy jednym ze stolików. Był sam, więc podszedłem ... przedstawiłem się ... usiadłem ... i  zadałem mu jedno pytanie ....
"Co dla Pana znaczy słowo - Lwów ?"

piątek, 12 stycznia 2018

Z wizytą u Straussa

Po czerwonym dywanie poszliśmy wczoraj na spotkanie ...
z wiedeńskimi walcami Johana Straussa II.
Wczoraj w Filharmonii Koszalińskiej odbył się pierwszy koncert karnawałowy z najpiękniejszymi utworami króla walca. Dyrygował bardzo udanie Jakub Chrenowicz.
Szczerze polecam ten koncert, bo zostały wybrane do niego prawdziwe perełki. A zobaczyć na żywo Polkę "Pizzicato" to jest coś kapitalnego !
Jeśli macie ochotę na coś wyjątkowego, spróbujcie kupić bilety na jutrzejszy ostatni koncert. Nie jest łatwo je dostać, ale może i do was  uśmiechnie się szczęście ...

poniedziałek, 27 listopada 2017

Ukochane Miasto na literę L

Cieszy mnie to, że w Koszalinie i w małym Szczeglinie są ludzie, którzy zapytani o miasto na literę L wskażą najpierw Lwów, a dopiero potem Londyn ...
W sobotę poprowadziłem pierwszy raz Koszaliński Konkurs Poezji i Piosenki Lwowskiej. Główną nagrodę w kategorii piosenki ze szkół podstawowych zdobyła rewelacyjna Marcelina Ruczyńska (druga od lewej).

Pierwsze miejsce zaś w kategorii poezji wśród gimnazjalistów wywalczył 14-letni Tomek Grzelec z Połczyna Zdroju. Brawo !

O Lwowie pamiętają też nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczeglinie, którzy zaprosili mnie w środę 22 listopada na Lwowskie Spotkania.

I na koniec wyjaśnienie dlaczego listopad w polskiej historii należy do Lwowa ?
Bo to tam od 1 do 22 listopada 1918 r toczyły się pierwsze krwawe walki. To wtedy we Lwowie za broń chwycili też uczniowie i gimnazjaliści, którzy chcieli, aby ich ukochane Miasto należało do Polski.
Tych najmłodszych niepełnoletnich żołnierzy nazywamy Orlętami Lwowskimi. 

niedziela, 22 stycznia 2017

"Błękitna rapsodia" Makowicza

Legendarny pianista jazzowy Adam Makowicz zagrał wczoraj w Filharmonii Koszalińskiej.
Wzruszyłem się na tym koncercie, bo "Błękitna rapsodia" Georga Gershwina jest dla mnie niesamowita.
Zachwyciła mnie pierwszy raz, gdy ze szkolnej wycieczki do ... ZSRR, przywiozłem album z dwiema czarnymi winylowanymi płytami. Na płytach tych znajdowały się nagrania koncertowe dwóch kompozycji Gershwina: "Amerykanin w Paryżu" i "Błękitna rapsodia" właśnie. 


Miałem 16 lat i nagle zakochałem się w tej muzyce ...

czwartek, 1 grudnia 2016

Przekaż książki dla DPS !

Jeśli nie wiesz co zrobić z przeczytanymi książkami, które zalegają na półkach w segmencie, to oddaj je mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie prowadzi wciąż jeszcze do 4 grudnia zbiórkę takich książek.
Ja dziś uwolniłem ze swej biblioteki kilkadziesiąt książek, które zajęły dwie duże torby.


Czy wiecie, że w naszym powiecie funkcjonuje 6 Domów Pomocy Społecznej w których przebywa aż 677 mieszkańców ?

sobota, 22 października 2016

Gryf czyli orzeł i lew

Powoli przebija się w świadomości koszalinian, że oprócz Polaków i Niemców, na tych terenach żyli też kiedyś Kaszubi.
Dziś wziąłem udział w "Dniu Gryfa", który zorganizował Oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Koszalinie przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Ciekawie wypadł wykład Wacława Nowickiego o pomorskich gryfach. Nie wiedziałem np., że gryf, który jest skrzyżowaniem orła i lwa, ma uszy ... konia  lub osła !
Muszę też przyznać bez bicia, że język kaszubski jest dla mnie bardzo trudny do śpiewania.
I znacznie łatwiej jest mi śpiewać po czesku lub słowacku ...   

środa, 19 października 2016

Luter w Koszalinie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w katedrze koszalińskiej która jest kościołem katolickim, znajduje się w prezbiterium potężny portret Martina Lutra, który był przecież wojującym z tym kościołem protestantem ... 
Portret ten znajduje się na jednym z pięciu witraży umieszczonych w wielkich gotyckich oknach niedaleko głównego ołtarza.

Witraże te powstały w 1915 r i przetrwały w dobrym stanie do dziś.
Namawiam, aby poznać historię tych witraży, wystarczy wybrać się na wystawę do Muzeum w Koszalinie.
Wystawa trwa do 31 grudnia tego roku, a bilet kosztuje tylko 5 zł.

czwartek, 3 marca 2016

Budowa S6 - podpisana !

Nareszcie rozpoczyna się budowa prawdziwej 20 kilometrowej obwodnicy Koszalina i Sianowa.
Dziś podpisano ostateczną umowę o budowie jako pierwszego tego właśnie odcinka drogi ekspresowej S6.
Budowa zacznie się w tym miesiącu i ma zostać ukończona za dwa lata w 2018 r.
Dla Sianowa oznacza to rewolucyjne zmiany !

środa, 9 grudnia 2015

Szprycha Cafe

Kto powiedział, że kawę można wypić tylko przy stoliku w kawiarni ?
W Koszalinie zaparkował na deptaku przed Cegielskim taki pojazd.
Gratuluję pomysłu na biznes i odwagi, aby go zrealizować.
To się nazywa innowacyjność !

niedziela, 17 maja 2015

Gorąca Noc Muzeów

Z oferty Nocy Muzeów wybrałem wizytę w Archiwum Państwowym i w ten sposób przeniosłem się do roku 1975, gdy w Koszalinie były Dożynki Centralne.
Było pieruńsko zimno !
Kupiłem więc tabakę u Kaszubów z Sierakowic.
Ogrzałem się w kuźni "węgorzewskiego" kowala Marcina.
I wysłuchałem dwóch koncertów:
piosenek turystycznych grupy Wacława Nowickiego
i odjazdowej kapeli "Iwona".
Której udało się doskonale sparodiować wielkie przeboje disco polo :)))

czwartek, 22 stycznia 2015

Wieczór kawalerski

Trwa karnawał i ... warto gdzieś pójść.
Tradycyjne bale nie są dla wszystkich, ale to nie problem, bo można iść do filharmonii na koncert (jeśli się dostanie bilet), albo na coś lekkiego do teatru (tu o bilet łatwiej).
Od ostatniej soboty Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie znów wystawia "Wieczór kawalerski".
Jeśli chcecie się pośmiać - idealny wybór.
Najbliższe szansa już w piątek 30 stycznia, albo w sobotę 31 stycznia.
I jedna rada na koniec.
Kupujcie bilety w poniedziałki, bo za cenę jednego dostaniecie ... dwa.

czwartek, 30 października 2014

Przed wejściem na ring ...

Przed wejściem na ring ...
...postanowiłem sprawdzić, jak wygląda przejazd nowym koszalińskim ringiem.
Nowe drogowe połączenie otwarte w sobotę, łączy ulicę Morską z ulicą Władysława IV.
Ten skrót był marzeniem kierowców przez lata.
Kto nie był, niech się wybierze.

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Powiatowe garden party

Dostałem zaproszenie od Starosty Romana Szewczyka na spotkanie do Koszalina.
Odbyło się ono w sobotę nietypowo, bo na zewnątrz, w cieniu starych drzew ...
Był poczęstunek ...
I była muzyka....
Trzeba mieć wyobraźnię, aby złamać sztampę spotkań samorządowych.
Czasem wystarczy wyjść tylko na zewnątrz i powstaje .... garden party.

czwartek, 13 marca 2014

Elektryczna krowa

Te czasy, że w każdej wsi można było kupić mleko od krowy, są już za nami.
A przed nami ?
Kupowanie mleka w mieście od ... elektrycznej krowy !
Ten automat stanął w Koszalinie przy osiedlowej uliczce od Traugutta do Lidla.
Można w nim kupić niepasteryzowane mleko prosto od krowy.
Najpierw trzeba kupić za 50 gr w automacie butelkę i ustawić ją pod dozownikiem.
Po wrzucenie 3 zł i naciśnięciu przycisku leci świeże mleko.

Mleko jak mleko.
Może być, ale nie mimo wszystko nie jest to mleko prosto od krowy.
Wiem co mówię, bo dwa tygodnie temu przywiozłem od moich krewnych z Rzetni (Wielkopolska) mleko od wiejskiej krowy, które jest nie do podrobienia.






niedziela, 9 marca 2014

Moje ulubione radio

Moje ulubione radio to Radio Koszalina.
Dlaczego ?
Dlatego ...


wtorek, 25 lutego 2014

Odkryłem Klub Krytyki

Wydaje się, że archiwum to nudne miejsce, ale wystarczyło kilka zdań historyka z Chojny, aby zagotowała mi się krew ...
Bo możemy grzecznie dyskutować, czy tożsamość pomorska jest nam dzisiaj potrzebna, ale kiedy słyszę od doktora Piotra Migdalskiego: "źle się stało, że powstała książka "Historia Kaszubów" Gerarda Labudy", to rodzi się we mnie gniew.
Labuda nie był jakimś tam magistrem, czy doktorem, był profesorem i jeśli chodzi o Pomorze to mam większe zaufanie do niego niż do osoby, którą widzę pierwszy raz na oczy.

W sumie to ciekawe doświadczenie, które zgromadziło pasjonatów, trwało ponad trzy godziny.
Prosty dowód na to, że lokalna historia może być fascynująca, jeśli ma się z kim podyskutować.

piątek, 7 lutego 2014

As Pik

Wylosowałem wczoraj z talii kart Asa Pik ...
i w ten sposób zostałem posadzony po lewej stronie widowni w koszalińskiej bibliotece "wojewódzkiej".
Prawą stronę widowni zajęli ci, którzy wylosowali karty w kolorze czerwonym. Ich zadaniem było znaleźć pozytywne cechy potencjału Koszalina - np. rozwój w kierunku morza przez budowę wiszącego mostu na j.Jamno. Zadaniem czarnych było znaleźć - "dziurę w całym" i pokazać słabe strony tych koncepcji.
Problem z władzami Koszalina (różnych opcji) jest taki, że wciąż patrzą na mapę i widzą tylko północ. Niestety jezioro Jamno, które oddziela nas od morza to nie jest przyjazny akwen do rekreacji. Jego brzeg jest zabagniony z mulistym dnem i mętną wodą. I tak będzie już zawsze.
Dla mieszkańców miasta, którzy mają alternatywę pod postacią plaż nad Bałtykiem, Jamno nic nie znaczy (podobnie jak jezioro Wielimie nie ma znaczenia dla Szczecinka).
Zamiast patrzeć na północ, lepiej spojrzeć na wschód na Górę Chełmską i sięgnąć do starych planów. Tam znajduje się prawdziwy AS miasta (dostrzegli go już Niemcy w XIX w). 
Tam mądrze zainwestowane pieniądze, stworzą lepszą jakość życia dla mieszkańców, a przecież o to chodzi Stowarzyszeniu Lepszy Koszalin.