czwartek, 13 listopada 2014

Zły Szeląg to 10 = 9

Ludzie z jednej wioski często nie wiedzą całej prawdy o inwestycjach. Opowiedzmy więc historię pewnej inwestycji ...

Postanowiła Rada Miejska, że zbuduje w 2013 r parkingi przy wiejskich kościołach. Budżet - 350 tys.
Parkingów nie było przy 10 kościołach .....
1.Szczeglino, 2.Osieki

 3.Sierakowo, 4.Sucha Koszalińska
5.Karnieszewice, 6.Sowno
7.Sieciemin, 8.Dąbrowa
9. Ratajki .......
... i tu lista się nagle urywa, bo z dziecięciu kościołów, parkingi otrzymało tylko .... dziewięć.

Zgadnijcie proszę, gdzie jest ten pechowy 10 kościół, gdzie nie powstał parking ?
Oczywiście w Węgorzewie, gdzie Kolosalne Trudności spowodowały, że Pan Radny ze Szczeglina ("całym sercem walczący o inwestycje w Węgorzewie" - cytat z burmistrza) nic nie mógł zbudować...

44 komentarze:

 1. Witam dokładnie Panie Piotrze dziura na dziurze nawet drogi nie zrobili ale w jeden dzień jej nie zrobią ani parkingu partacze oszusty i krętacze czas na lepsze jutro od Niedzieli wieczór więc drogi wyborco chcesz lepszego głosuj na Piotra kłobucha i Mirosławe Zielony :) Zapraszamy na wybory Mieszkańcy szczeglina Nowego i węgorzewa bo o nas pan radny Grzybowski zapomniał i Pan Burmistrz Masciej Berlicki ::::::::::!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bycie kogutem nie jest łatwe. Kogut umie dziobać, ma jednak wielu przyjaciół, którzy mu podpowiadają: strosz pióra, piej ile wlezie - to jest twój dzień. Kogut jest przekonany, że jest przewodnikiem w stadzie. Kury się przyglądają i mają coraz więcej wątpliwości: Czy ten butny kogucik zapewni im ziarno, wyremontuje kurnik, obroni przed lisem. Na podwórku nie lubią hałasu, kłótni i sporów one potrzebują spokoju bo taka jest ich natura. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje mówi stare przysłowie. Ten parking jest tego najlepszym przykładem, na lokalnej wojence tracą mieszkańcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Tan brakujący parking jest tylko jednym dowodem na to, że są wśród nas ludzie, którzy nie rozumieją swej roli i tego, że radny ma być dla wszystkich.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  4. do anonimowego
   Założenia władzy muszą być realizowane według podjętych uchwał i niedopuszczalne jest kierowanie się osobistymi animozjami!!!!. Tak więc, jeżeli burmistrz , jak twierdzisz ,wstrzymał budowę parkingu wskutek konfliktu z sołtysem - to świadczy wybitnie na jego niekorzyść, na brak profesjonalizmu,na małostkowość i co tu ukrywać, na jego prostactwo. Jeżeli jest tak , jak twierdzisz to ten człowiek nie powinien nigdy znaleźć się u władzy, bo nadużywa jej do swoich prywatnych rozgrywek.W tym akurat przypadku kosztem mieszkańców Węgorzewa .
   Powstał plan budowy 10 parkingów i ten plan nie został wykonany.To jest chyba zrozumiałe dla każdego.
   Nikt burmistrza za to nie rozliczy.
   Nawiasem mówiąc, słuchając go ,ciągle się dziwię , że posiada dyplom wyższej uczelni.Słoma z butów.

   Dlaczego nie stoicie po stronie faceta, który robi w naszym interesie wszystko, co może , aby poprawić jakość naszego życia? Ja tego po prostu nie rozumiem.

   Usuń
  5. Czy budżet gminy jest z gumy? Niestety, nie! Nie rozciąga się w zależności od potrzeb, a wręcz przeciwnie - ma sztywne ramy, których nie można przekroczyć !!
   Realia budżetowe w 2013 roku były następujące: Po raz pierwszy raz od wielu lat subwencja ogólna przekazywana przez państwo dla gmin była niższa, niż w roku poprzednim. Subwencja była niższa 500 tys. złotych. Budżet zakładał wydatki w wysokości ponad 44 mln zł, a dochody na poziomie ponad 38 mln złotych. To oznaczało DEFICYT w wysokości 6 mln zł . DEFICYT był częściowo pokryty przez nadwyżkę, częściowo przez kredyt. Szacowane zadłużenie na koniec 2013 roku przekroczyło 30 proc. dochodów, jednak było to mniej niż dopuszczalny poziom 60 proc. PARKINGI PRZY KOŚCIOŁACH były realizowane w ramach dofinansowania działania "Odnowa i Rozwój Wsi" objętego PROW na lata 2007-2013. Koszt inwestycji to około 360 tys. złotych, z czego 193 tys. to dofinansowanie projektu w ramach Starosianowski Szlak Turystyczny, a IDEĄ budowy szlaku była i jest promocja najcenniejszych ZABYTKÓW gminy Sianów, a ŚWIĄTYNIA w WĘGORZEWIE nie jest ZABYTKIEM wobec tego nie została ujęta przy realizacji w/w projektu. Moim zdaniem to całkiem sensowny stosunek środków na inwestycje w relacji do wielkości budżetu---ok 25%--przy relatywnie niskim zadłużeniu. Tą notatką udowodnił Pan, że
   nie ma Pan pojęcia o zarządzaniu. Stawiam dla Pana z ekonomii ocenę niedostateczną, a podobno był Pan maklerem i realia budżetowe nie powinny być dla Pana obce, zaś Pańska notatka świadczy o czymś zupełnie innym. Niech Pan przestanie kompromitować siebie. Pańskie wypowiedzi nie mają pokrycia w realiach budżetowych i skoro nie ma Pan podstawowego pojęcia o tym o czym Pan pisze , to po co ta dyskusja ?

   Usuń
  6. Z czy mogę wiedzieć z nazwiska, kim Pan jest, że stawia mi Pan ocenę niedostateczną ? Więcej odwagi.
   Ja nazywam się Piotr Kłobuch i przez dobrych klika lat byłem maklerem i zajmowałem się środkami finansowymi klientów w Bankowym Domu Maklerskiego.
   A teraz poproszę o Pańskie rekomendacje ekonomiczne ?

   Usuń
  7. Dokładnie zgadzam się z... kimś:) Jestem dopiero studentką Ekonomii, ale już w pierwszych latach nauki o tym mówiono na wykładach. A skoro Pan ma tak bogate doświadczenie zawodowe a ubogą wiedzę to polecam dokształcanie się. Wiedza nie boli:)) I Pan mówi o tym, że radny ma być dla wszystkich? To proszę bardzo, niech Pan się wypowie co Pan proponuje innym wioskom niż tylko tej gdzie Pan mieszka. Niech Pan mnie przekona dlaczego warto na Pana głosować bo póki co to jakoś nie jestem przekonana. Wręcz przeciwnie. Z każdym kolejnym wpisem jaki tu czytam przekonuję się tylko dlaczego na Pana nie głosować.

   Usuń
  8. Byłem na wielu spotkaniach w domach mieszkańców Maszkowa, Mokrego, Szczeglina Nowego, Węgorzewa i Szczeglina.
   Dziś byłem na spotkaniu w Szkole Podstawowej w Szczeglinie.
   Wspieram tę szkołę od lat i brałem aktywny udział w jej obronie przed likwidacją.
   Jak społecznik pracującego od 8 lat dla ludzi z tego terenu, dobrze znam ich problemy i zamierzam je sukcesywnie rozwiązywać.
   Może jako dowód tej współpracy dla innych wiosek niż Węgorzewo poświadczy fakt, że do nagrody "Sołtys Roku 2013" zgłosiło mnie Stowarzyszenie "Refugium", które prowadzi szkołę w Szczeglinie.

   Usuń
 3. Ciekawe , co wczorajsi wielbiciele P. Berlickiego i spółki mają do powiedzenia po tym artykule?
  kolejny..hmmm przypadek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Jestem wczorajszym i dzisiejszym wielbicielem P. Berlickiego i mam do powiedzenia tyle, że Wasza miejscowość nie jest najważniejsza w gminie. Uważam, że i tak wygląd wsi (wszystkich w gminie, w tym Węgorzewa) mocno się poprawił od czasu gdy P. Berlicki został burmistrzem. Na tle sąsiednich miejscowości np. z gminy Malechowo czy Manowo (bywam tam, więc mam porównanie) nie mamy się czego wstydzić. Mało tego, uważam, że Węgorzewo jest jedną z ładniejszych miejscowości w gminie - pewnie i dzięki burmistrzowi i dzięki sołtysowi. Natomiast to, czego najbardziej mi brakuje w gminie to chodnik w Wierciszewie. Ja rozumiem, że blog jest węgorzewski i musicie pisać z perspektywy swojej wsi ale inne miejscowości (przede wszystkim Sianów, który ma kilkadziesiąt razy więcej mieszkańców od Węgorzewa) ale co innego wyważone wypowiedzi a co innego traktowanie swojej wiejscowości jak niemalże stolicy powiatu. Naprawdę przykro mi, że nie macie parkingu. Ale myślę, że są większe potrzeby w tej gminie. Wy patrzycie na sprawy ze swojej perspektywy a ja ze swojej. Wolno i Wam i mi. Chodzi mi tylko o to, że chyba czasem zapominacie, że nie jesteście najważniejsi.

   Usuń
  2. Oczywiście , ze nie jesteśmy najważniejsi, chcemy być jedynie traktowani na równi z innymi , to my jako JEDYNI zostaliśmy pominięci w sprawie parkingu. O jakiej wyjątkowości zatem Pan ( Pani ) mówi?
   Istnieją kursy czytania ze zrozumieniem , polecam gorąco, bo w Pani ( Pana ) przypadku istnieje taka uzasadniona potrzeba.
   P.S nazywanie siebie wielbicielem burmistrza jest określeniem mocno nie trafionym. Pan B nie jest gwiazdą filmową, ani idolem nastolatków. Może mieć na przykład zwolenników.
   Takie określenie świadczy o ogromnych emocjach względem burmistrza.
   Jest Pan ( Pani) zapewne z jego świty.

   Usuń
  3. No i nie widzi Pani/Pan, że Pani/Pana wpis jest tylko potwierdzeniem tego, o czym pisałem przed chwilą. Strasznie ta wypowiedź jest nacechowana emocjami zamiast zdrowym rozsądkiem. A przede wszystkim totalnie pozbawiona poczucia humoru. Nazwałem się wielbicielem burmistrza, bo jest to odpowiedź na post poprzednika - to nie ja wymyśliłem to określenie, proszę to potraktować z przymrużeniem oka.
   Moja wypowiedź nie dotyczyła parkingu tylko Waszego ogólnego podejścia do tematów związanych z Waszą miejscowością. Nie zauważył(a) Pani/Pan tego? Cieszę się więc, że Pani/Pan poleca kursy czytania ze zrozumieniem bo to oznacza, że wie Pani/Pan gdzie się na nie zgłosić... Będziemy się tak dalej licytować?
   Jeśli chodzi o "świtę" to czy Wy naprawdę uważacie, że każdy kto nie ma Waszego zdania musi należeć do jakiejś świty? Trochę to smutne. Ale ja wiem swoje a Pani/Pan może myśleć swoje, nie zależy mi. To tylko Wam będzie utrudniać dyskusję na jakikolwiek temat. Ja jestem otwarty i kibicuję wszystkim, Wam też (przecież napisałem, że mi przykro, że nie macie tego parkingu).
   PS Nie rozumiem czemu Pani ma wątpliwości i pisze do mnie Pani/Pan. Już w pierwszym zdaniu piszę o sobie w formie męskiej "Jestem (...) wielbicielem". To dodatkowy argument na to, żeby samemu skorzystać z polecanych przez siebie kursów. Pani/Pan zaś używa formy nieokreślonej w liczbie mnogiej. Czy to oznaka rozdwojenia jaźni czy spadek po starym systemie? Proszę się nie obrażać, to tylko żart. Jestem pewien, że występuje Pani/Pan w liczbie pojedynczej i jest Pani/Pan zdrowa. Tylko brakuje Pani/Panu poczucia humoru i dystansu do siebie i zdania innych na interesujące Panią/Pana tematy.
   Pozdrawiam Panią/Pana i całe Węgorzewo.
   Mam nadzieję, że zbudują Wam ten parking.

   Usuń
  4. Trudno mieć poczucie humoru, jeżeli miejscowość jest pomijana w takich istotnych inwestycjach , to budzi uzasadnioną irytację. A czytam, o litości, że mamy nie czuć się najważniejsi. Dlaczego wypowiadam się w liczbie mnogiej? Bo jestem pewna , że w tym temacie mam zdanie identyczne jak zdecydowana większość mieszkańców. Kto by nie chciał parkingu?
   Wypowiedź Pańskiego przedmówcy była ironiczna , nie czuł Pan ( Pani ) tego?:)
   Pan całkiem poważnie nazwał się wielbicielem , a to różnica.
   Ja również mam nadzieję że wybudują ten parking, choć te życzenia nie wydają mi się być szczere.
   Pozdrawiam i życzę większego luzu i zwyczajnego spuszczenia powietrza.
   Zapewniam , że nie czujemy się najważniejsi, czujemy się pomijani.

   Usuń
  5. Tutaj dotyka Pani sedna sprawy. Różnimy się tym, że dla Pani to istotna inwestycja a dla mnie nie za bardzo. Szanuję Pani zdanie ale mam swoje i to tyle.
   Wyczułem ironię w tekście mojego przedmówcy i równie ironicznie udzieliłem odpowiedzi. Nie rozumiem właśnie takiej typowej dla części mieszkańców naszej gminy (nie tylko Węgorzewa) postawy - Pani wie lepiej (ode mnie samego), że ja "wielbicielem" nazwałem się na poważnie, a poprzednik wypowiedział się ironicznie. To naprawdę zniechęca do dyskusji. Bo po co rozmawiać o czymkolwiek z kimś, kto wie lepiej co myślę i jakie są moje intencje? O Pani odczuciach i odczuciach całego Węgorzewa nie będę rozmawiał bo pewne sprawy można zmierzyć i policzyć i odczucia nie mają tu nic do rzeczy. Ktoś (podejrzewam, że ze "świty") napisał post o 10:43. Tam ma Pani odpowiedź, całkiem sensowną, dlaczego nie zrobiono parkingu w Węgorzewie. Dla mnie jest to jakieś uzasadnienie i nie doszukuję się w tym pomijania Pani pięknej miejscowości.
   Moje życzenia są naprawdę szczere bo im więcej się u Was zbuduje, tym mniej będziecie zakompleksieni i może przez to bardziej przyjaźnie nastawieni dla ludzi, którzy nie uważają Węgorzewa za centrum świata. Choć mam nadzieję, że inwestycje w waszej wsi nie będą odbywać się kosztem innych, bardziej potrzebnych (choćby wspomniany już wcześniej chodnik w Wierciszewie).
   Dziękuję za życzenia luzu i jeśli uważa Pani, że mam go za mało to obiecuję poprawę. Nigdy nie staram się spinać. Szczególnie w przypadkach, na które nie mam wpływu. A do takich przypadków należą np. budowa parkingu w Węgorzewie oraz podejście niektórych mieszkańców tej wsi do ludzi o odmiennych niż ich własne poglądach.
   Szczerze - życzę Pani, całemu Węgorzewu i całej gminie wszystkiego co najlepsze. W końcu jesteśmy w jednej wspólnocie (ładne słowo, prawda?).

   Usuń
  6. wspólna kawa? z wymianą zdań?
   to może być interesujące doswiadczenie, zapewniam:)

   Usuń
 4. Pan burmistrz zachowuje się jak obrażona 12 letnia dziewczynka. Niby dorosły, a dzieci w przedszkolu są rozsądniejsze. Jego święta zasada z piaskownicy - "Bo Cie nie lubię to ci nie dam". Jest wierny swoim dziecięcym ideom. Na spotkaniu w Węgorzewie jeszcze brakowało żeby się rozpłakał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. usuńcie ten wpis - to prowokacja!

   Usuń
  2. Jeśli chcecie mi pomóc to argumentami, a nie poprzez inwektywy, bo to obniża poziom dyskusji.

   Usuń
 6. Jak na jedna gmine, jednego burmistrza i jednego radnego to za duzo przypadow...

  OdpowiedzUsuń
 7. zaraz, budżet na 10 parkingów- 350 tysięcy, tak?
  35 tysięcy- jeden parking.
  Gdzie wyparowało 35 tysięcy dla Węgorzewa?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy budżet gminy jest z gumy? Niestety, nie! Nie rozciąga się w zależności od potrzeb, a wręcz przeciwnie - ma sztywne ramy, których nie można przekroczyć !!
  Realia budżetowe w 2013 roku były następujące: Po raz pierwszy raz od wielu lat subwencja ogólna przekazywana przez państwo dla gmin była niższa, niż w roku poprzednim. Subwencja była niższa 500 tys. złotych. Budżet zakładał wydatki w wysokości ponad 44 mln zł, a dochody na poziomie ponad 38 mln złotych. To oznaczało DEFICYT w wysokości 6 mln zł . DEFICYT był częściowo pokryty przez nadwyżkę, częściowo przez kredyt. Szacowane zadłużenie na koniec 2013 roku przekroczyło 30 proc. dochodów, jednak było to mniej niż dopuszczalny poziom 60 proc. PARKINGI PRZY KOŚCIOŁACH były realizowane w ramach dofinansowania działania "Odnowa i Rozwój Wsi" objętego PROW na lata 2007-2013. Koszt inwestycji to około 360 tys. złotych, z czego 193 tys. to dofinansowanie projektu w ramach Starosianowski Szlak Turystyczny, a IDEĄ budowy szlaku była i jest promocja najcenniejszych ZABYTKÓW gminy Sianów, a ŚWIĄTYNIA w WĘGORZEWIE nie jest ZABYTKIEM wobec tego nie została ujęta przy realizacji w/w projektu. Moim zdaniem to całkiem sensowny stosunek środków na inwestycje w relacji do wielkości budżetu---ok 25%--przy relatywnie niskim zadłużeniu. Tą notatką udowodnił Pan, że
  nie ma Pan pojęcia o zarządzaniu. Stawiam dla Pana z ekonomii ocenę niedostateczną, a podobno był Pan maklerem i realia budżetowe nie powinny być dla Pana obce, zaś Pańska notatka świadczy o czymś zupełnie innym. Niech Pan przestanie kompromitować siebie. Pańskie wypowiedzi nie mają pokrycia w realiach budżetowych i skoro nie ma Pan podstawowego pojęcia o tym o czym Pan pisze , to po co ta dyskusja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z czy mogę wiedzieć z nazwiska, kim Pan jest, że stawia mi Pan ocenę niedostateczną ? Więcej odwagi.
   Ja nazywam się Piotr Kłobuch i przez dobrych klika lat byłem maklerem i zajmowałem się środkami finansowymi klientów w Bankowym Domu Maklerskiego.
   A teraz poproszę o Pańskie rekomendacje ekonomiczne ?

   Usuń
  2. Katedra Teorii Pieniądza i Polityki Pieniężnej , Poznań, Uniwersytet Ekonomiczny, Studia Podyplomowe "Finanse i rachunkowość budżetowa", polecam gorąco dla Pana:). Jestem praktykiem od 20 lat z wyższym wykształceniem i studiami podyplomowymi . W przedsiębiorstwie pełnię funkcję zarządczą od ponad 10 lat .

   Usuń
  3. hahaha A imię i nazwisko?

   Usuń

  4. do anonima z 10:34
   budżet nie jest z gumy.BUDŻET WYNOSIŁ 350 TYSIĘCY Ii z tego siana miało być 10 parkingów, czy ja czegoś nie rozumiem?

   Usuń
 9. Zdziwiłby się Pan, gdyby usłyszał Pan moje nazwisko:)) ....dlatego niech to pozostanie moją tajemnicą... Na prezentację przyjdzie pora. Przedstawię się, gdy będzie Pan na to gotowy. Chyba warto poczekać ? Zapewniam Pana, że niczego mi nie brakuje, wręcz przeciwnie wszystkiego mam w nadmiarze:) Alberto Moravia skonkludowałby to tak...: Nie ma odwagi i nie ma lęku. Jest tylko świadomość i nieświadomość. Świadomość to lęk, nieświadomość to odwaga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...wszystkiego w nadmiarze...hahaha , balon pełan helu , fruwający na wietrze:)
   i te górnolotne cytaty z serii" życie to kupa śmiechu z przewagą kupy ":)
   szkoda , że niedługo cisza wyborcza, bo setnie się tutaj od kilku dni bawię
   i żal mi będzie tej darmowej rozrywki...

   Usuń
  2. To nazwisko na pewno objęte jest tajemnicą państwową.
   Nie naciskajmy.

   Usuń
 10. Żeby dać Panu szansę na zidentyfikowanie mojej osoby podpowiem, że znamy się nie tylko z widzenia. Proszę poszukać mojego nazwiska w kuluarach swojej przepastnej pamięci. Życzę powodzenia i ze spokojem czekam na wynik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. śliskie wykręcenie się od uczciwej odpowiedzi:)
   boi się Pan podpisać pod swoimi "teoriami" imieniem i nazwiskiem ?
   byłam ciekawa odpowiedzi i co się okazuje? powinnam zostać wróżką:):):_)

   Usuń
  2. zaczęła się gra w kalambury

   Usuń
  3. Dla mnie to dziwna potrzeba żeby się dowiedzieć :) Do czego potrzebna jest ludziom wiedza kiedy umrą ?

   Usuń
  4. do anonimowego z 18:17:)
   masz absolutną rację!!! , trzeba do spowiedzi i szykować słoiki ze smalcem do schronu!

   Usuń
  5. Masz również absolutną rację !!!!
   Wszystko ci się przyda jak, elektrownię w Gaskach nam postawią:)))

   Usuń
 11. News z ostatniej chwili !!! Otóż Burmistrz Berlicki, ten niby "sympatyk" Platformy Obywatelskiej , ten namaszczony przez p. Gawłowskiego, JEST POPARTY PRZEZ PARTIĘ "PIS" !!!
  Poparcie wyrażone na ulotkach dwóch partii, bez oficjalnej rekomendacji ŻADNEJ Z NICH, jest po prostu oszustwem !!! I ten kochany, prawowierny, uczciwy i bez skazy, Burmistrz Berlicki :
  1) dobrze o tym wie
  2) cynicznie tym zagrywa
  3) świadomie łamie prawo (podwójnie !!!)
  4) szydzi i szkaluje tych, którzy się upominają o elementarne przestrzeganie zasad PRAWA !!!
  I to jest właśnie w nim szczególnie obrzydliwe. Pozuje się na jedynego sprawiedliwego i uczciwego, a taki z niego oszust i cynik , jak inni skompromitowani politycy....

  OdpowiedzUsuń
 12. Siła ogromna, dwie największe partie... Berlicki ma mega poparcie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Spoko, temperatura spadnie już w poniedziałek, nie gorączkujcie się bo czasami wygląda to śmiesznie i groteskowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry komentarz na zakończenie tej dyskusji, która choć była bardzo czasami ostra to jednak nie przekraczała pewnej granicy.
   I dlatego dziękuję wszystkim i zwolennikom i przeciwnikom, że potrafili zachować dobrą formę.

   Usuń
 14. A propos wynagrodzenia nauczycieli w małej szkole, o czym była mowa na zebraniu wyborczym w Węgorzewie. Skoro pan Berlicki uważa, że nauczyciele takich szkół powinni zarabiać mniej, bo mają mniej dzieci w szkole, to w takim razie sam pan Berlicki powinien zarabiać 7 razy mniej niż prezydent 100-tysięcznego Koszalina...

  OdpowiedzUsuń