czwartek, 29 grudnia 2011

Szczeglino na krawędzi

Odbyła się dziś bardzo ważna sesja Rady Miejskiej.
Szkołę Podstawową w Szczeglinie postawiono przed trudnym wyborem, albo likwidacja od 1 września 2012, albo szkołę poprowadzi stowarzyszenie zamiast gminy. Czas na podpisanie porozumienia z gminą w tej sprawie, nauczyciele ze stowarzyszenia mają do 10 maja 2012.
Na sesji był komplet 15 radnych i to oni głosowali w tej sprawie.

Od razu zdradzę, że za uchwałą o likwidacji głosowało 13 radnych, 1 był przeciw, a 1 się wstrzymał.
Natomiast mam małą zagadkę, w której grupie był Jan Grzybowski - radny jakby nie było ze Szczeglina ?
A - był przeciw
B - wstrzymał się
C - był za
(Dla ułatwienia dodam, że jedynym który głosował przeciw, był Kazimierz Kuligowski z Kleszczy (BRAWO!) a jedynym który się wstrzymał był Bogdan Przybyłka z Sianowa (BRAWO!).
Szkoda Panie Radny, że się Pan choć nie wstrzymał ...

105 komentarzy:

 1. Dziękuję za notkę o wczorajszej sesji. Oficjalna gminna strona 'milczy' w kwestiach niewygodnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Grzybowski jest tylko demokratycznym przedstawicielem swoich wyborców - widocznie większość mieszkańców Szczeglina i okolic nie chce szkoły(?)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kultura, zdrowie i oświata to działy do których państwo winno dopłacać.
  Urzędnik nie może wszystkiego przeliczać na złotówki.

  W państwie DEMOKRATYCZNYM , powtarzam DEMOKRATYCZNYM nie można nikogo wykluczać !
  Zwłaszcza jednostek słabszych - jest to
  wymóg cywilizacji, wyższej kultury i
  życia. To jest zasada istnienia państwa i
  sens społeczności. Tu nie ma miejsca na
  politykę, bo dziecko nie ma barwy
  politycznej, a dobro ucznia jest
  najwyższym prawem , dlatego dzieci ze Szczeglina mają prawo do godnego uczenia się i korzystania z pomocy państwa, kto tego nie rozumie nie powinien być przedstawicielem społeczności, którą reprezentuje !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopłacanie państwa do czegokolwiek to żart i farsa. Bo żeby gdzieś dopłacić, to musi komuś zabrać (+koszty urzędników!). Więc jak nie dopłaca do szkoły to i niech nie zbiera na to podatków. A wtedy pan Grzybowski pójdzie do pracy, zamiast nudzić się na sesjach i przejadać pieniądze, które rodzice sami zainwestowaliby w swoje dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sygnałem do zainwestowania Pana pieniędzy (sic !) powinna być jedna z pierwszych uchwał : o wysokości wynagrodzenia Burmistrza. Jak było, wszyscy pamiętamy... To tak na marginesie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najlepiej zamknąć szkoły tak żeby nie zostało nic tylko "my i nasi" !

  Wyobraźcie sobie dzielnych sześciolatków , siedmiolatków wyciąganych z łóżek o godzinie 6 rano, wleczonych na przystanek autobusowy w śniegu, deszczu wiezionych kibitką do pobliskiej szkoły,żeby uczyć się o " osiągnięciach" radnego Pana Grzybowskiego. Zaprawdę Radosna Szkoła i perspektywa!
  Szkoła Marzeń !

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja użyję tego zwrotu jako wyraz kompletnej dezaprobaty dla decyzji Pana Grzybowskiego " szału nie ma - dupy nie urywa". ( cytat: Agnieszka Chylińska )

  Być może w przyszłości w chwili dyskusji na
  tematy kulinarne Pan Grzybowski mooocno pozytywne zabłyśnie;- .

  Na tę chwilę oceniając jego głos na "TAK" w kwestii likwidacji szkoły w Szczeglinie wystawiamy dłuuugi minus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo długiiiiiiiiiiiiiiii minus panie radny..((((((

   Usuń
 8. Więc skoro w demokratycznych wyborach głupia większość może narzucić wszystkim takiego radnego, to znaczy że ten system jest pomyłką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam przedmowce no nikt nikomu go nie narzucił on kupił sobie ich głosy za flaszkę wodki...w roli ścisłości..pozdrawiam przedmowcę..

   Usuń
 9. Dzieci ze Szczeglina nie pójdą protestować pod dom Pana Grzybowskiego więc, można je wysłać nawet na Księżyc, a Pan Grzybowski urządzi, jak w zeszłym roku Dzień Dziecka w Szczeglinie rozda dzieciom słodycze i będzie myślał,że wszystko jest w porządku !

  P.S
  Niestety nie będzie w tym roku notatki na stronie sianow.beep.pl ! Nie napisze Pan ,że było wiele konkursów ekologicznych i sportowych prowadzonych przez nauczycieli :) Czeka na Pana szara rzeczywistość i konsekwencja Pana decyzji ! Cukierki i już ! No, może na osłodę, któryś ze sponsorów zafunduje nam słonia będzie można się pobujać jak w zeszłym roku i zapomnieć o wszechogarniającej głupocie !

  OdpowiedzUsuń
 10. Sianowscy radni już od kilku lat próbowali zlikwidować szkołę w Szczeglinie. Ale co roku krzyżowała im plany Pani Dyrektor Dorota Rabsztyn-Dudek, zdobywając dla szkoły prestiżowe nagrody, które wyróżniały Szczeglino na tle całej Polski. Na przykład wtedy gdy Minister Stanowski przyjechał do Szczeglina z tablicą interaktywną, przywołał radnych do pionu, że nie wypada zamykać jednej z najlepszych szkół w kraju. Brawa dla Pani Dyrektor za klasę i walkę dla dobra dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 11. Po co komu radny,który działa na szkodę swoich wyborców?

  OdpowiedzUsuń
 12. To się nam POpisał radny-sołtysina, dla którego niczym jest Szczeglińska dziecina! Mydli ludziom oczy ta "chłopina", czy do następnych wyborów przetrzyma?

  OdpowiedzUsuń
 13. Proponuję Radnemu Grzybowskiemu podróż...na bloga Natalki. Przeczyta Pan na nim o miłej, otwartej , bardzo mądrej dziewczynce. Uczennicy, która mieszka w Szczeglinie. Na zdjęciach umieszczonych na witrynie widać fajne dzieciaki. Są uśmiechnięte,a na ich twarzach widać radość i pozytywną energię, którą przekazali im nomen omen ich nauczyciele i rodzice. MARZENIEM głównej narratorki bloga Natalii była szkoła w Szczeglinie... Jedną nierozważną decyzją przekreślił Pan, jako Radny jego istnienie ..., a mógł Pan wstrzymać się od głosowania... Mam nadzieję,że po przeczytaniu tej notatki zrobiło się Panu po prostu głupio :(

  OdpowiedzUsuń
 14. P.S.

  Panie Piotrze...dziękuję, za Pańską notatkę. Szkoda tylko,że w takich okolicznościach przyszło nam się spotkać tym razem. Ostatnio czytając książkę Ks. Józefa Tischnera pt. „Miłość nas rozumie” największe wrażenie zrobiło na mnie zdanie " Dzisiejszy człowiek jest pochłonięty wolą mocy. Jego ideą życiową jest panowanie nad światem i innym człowiekiem. Ale moc, która nie służy miłosierdziu, prowadzi człowieka na bezdroża." . Pozwoli Pan,że to zdanie dedykuję , człowiekowi którzy " piastuje " urząd Radnego ze Szczeglina, tak pod rozwagę i zadumę ...

  OdpowiedzUsuń
 15. I oczywiście podpiszę się pod postami, które napisałam , w przeciwieństwie do anonimów:)
  Z wykształcenia jestem polonistą oraz anglistą z wieloletnim stażem pracy w Studium Języków Obcych British and American Cultural Centre

  OdpowiedzUsuń
 16. Radny

  Mamił wszystkich obietnicami,
  mówił: „zawsze będę z wami”,
  gdy wybrali go na radnego,
  udawał ciągle bezradnego :)))))

  Autor: kilcik

  OdpowiedzUsuń
 17. Szkoda już zawracać sobie głowę radnym G. Teraz szkoła będzie społeczna, więc pewnie będzie potrzebowała wszelkiego wsparcia i życzliwości ze strony mieszkańców, darczyńców, sponsorów. No potrzeba uczniów - więc tu prośba do młodych małżeństw, by uchronili Szczeglino przed niżem demograficznym ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Z Panem Grzybowskim to chyba nawet Dalajlama by nie wytrzymał.

  OdpowiedzUsuń
 19. Grzybowski wszystkich okłamoł on jest fałszywom świnom i zile że jest radnym.

  OdpowiedzUsuń
 20. Rodzice! Nie pozwólcie zabrać sobie TAKIEJ szkoły! W dużych szkołach przemoc, agresja, narkotyki i używki stały się powszechne. I niech wam się nie wydaje, że waszych dzieci to na pewno nie dotknie.
  W szkołach molochach uczeń o wolniejszym tempie uczenia się szybko staje się ofiarą, a im młodszy tam się znajdzie, tym ma mniejsze szanse. Dzieciaki uczą się tam przede wszystkich cynizmu, przemocy i cwaniactwa! Niech Pan Radny kształci tam swoje dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 21. Walczmy o tom szkołe

  OdpowiedzUsuń
 22. Zabrać młodym mieszkońcom i okolic szkołę to bradzo duży błąd! Chcecie ich wysłać do szkół w miastach, gdzie szkoły są pełne przemocy, alkoholu i narkotyków? czy wy myślicie? A co do P. Grzybowskie to jest jeden wielki śmieć!! Jak zamkną szkołe to w Szczeglinie zostanie do likwidacji plebania i kościół! Życzę powodzenia!!

  OdpowiedzUsuń
 23. www.szczeglino.blogspot.com

  Polecam :))

  OdpowiedzUsuń
 24. Pnie Piotrze jestem częstym gościem na pańskim blogu .Chciałbym odnieść się do komentarzy pod adresem Pana radnego,sołtysa Grzybowskiego zgadzam się z opiniami i dziwię się że dopiero teraz mieszkańcy doznali olśnienia .Ponieważ z tego co mi wiadomo już pan radny poprzedniej (pierwszej)kadencji rady ,był za likwidacją szkoły w Szczeglinie .Tylko jak to wyszło na jaw zaczął mydlić oczy nauczycielom i rodzicom jak to on jest za utrzymaniem szkoły ,przecież jest jednym z nas bo chodził do tej szkoły on i jego dzieci ale cóż dzieci są już dorosłe i nie mieszkają w Szczeglinie .Potrafił być dumny na licznych uroczystościach szkolnych gdzie były :prasa,radio i telewizja a jeżeli chodzi o kościół i plebanie to na pewno nie zostaną zamknięte bo na plebani jest Wiejskie Ognisko Przedszkolne z którego pan radny jest dumny chociaż nie ma wymaganej liczby dzieci to i tak można wszystko załatwić po mimo że rodzice przedszkolaków dopłacają to za mało aby pokryć koszta utrzymania (gaz ,energia ,opał , wywóz nieczystości i śmieci )ale i na to jest sposób .Skoro na plebani mieszka ksiądz to niech płaci a co stanie z tacą w niedzielę po mszy i ludzie dadzą :) .Pisze jako anonimowy bo mogę mieć przez to kłopoty .Pozdrawiam wszystkich którzy są za utrzymaniem szkoły .

  OdpowiedzUsuń
 25. Grzybowski jest debilem i on ma gdzieś te dzieci i Szkołe ion iest pozerem i ŚMIECIEM

  OdpowiedzUsuń
 26. Pan Grzybowski nie ma sumienia. Kłamczuch jak nic nie którzy go uwielbiajam ale ja nie. Tyle obiecywał i nic . Mojm zdaniem on jesy ;Prużny nadenty i on to szmata do podłogi.

  OdpowiedzUsuń
 27. Mam prośbę, aby nie znieważać osób, których nie lubimy. Nie chcę ingerować w komentarze, bo pełnią one często rolę trybuny obywatelskiej, ale proszę o trzymanie się formy, wyrażania opini bez ostrych epitetów.
  Tak uda nam się utrzymać w miarę dobry poziom, który sobie cenię.

  OdpowiedzUsuń
 28. faktycznie użyte w niektórych komentarzach epitety są nie na poziomie, acz niezwykle trafnie określają postawę i postępowanie Pana Radnego, który po za raz kolejny dał wyraz temu iż określenia typu "patriotyzm lokalny" czy dbanie o dobro grupy(której nota bene jest przedstawicielem) są mu obce. Pan Grzybowski doskonale zdaje sobie sprawę,że tak mała szkoła prowadzona przez stowarzyszenie nie ma szans na przetrwanie. Zrobił Pan "dobry uczynek" za co dziękują mieszkańcy, a zwłaszcza dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 29. witam serdecznie wszystkich mieszkańców poszczegolnych wiosek Szczeglina mokrego węgorzewa ...a także maszkowa bo przeżież nie mozna zapomniec ze pan radny robi wiele dla maszkowa a reszty wymionionych wsi nic albo przypisuje sobie zasługi nie swoje takim przykąłdem jest fakt ,że przypisał sobie zasługi sołtysa z Węgorzewa pana Piotra Kłobucha,a juz nie wspomne ,że jest za zlikwidowaniem szkoły w Szczeglinie ciekawe co ma zamiar tam zrobic na miejscu tej szkoły...moze mieszkania a moze cos dla siebie ,jak myślicie..A poprawka Natalia Puzio Mieszka w Węgorzewie a nie w Szczeglinie ...to tak na marginesie... PS,kto głosował na pana Grzybowskiego niech ma teraz pretensje tylko do siebie pozdrawiam,,,mieszkańców nowego Szczeglina o których całkowicie zapomniał pan Grzybowski...no ale tam nie ma żadnego budynku z którego moze mieć korzyści dla samego siebie .././

  OdpowiedzUsuń
 30. A wiecie jak pan radny obecny pan Grzybowski zapraszał na głosowanie na swoja osobę stawiał w sklepie piwo swoim wyborca czy to jest fer wobec innych kandydatów nie napewno nie , panie radny wstyd i Hanba ale wiadomo mieszkancy maszkowa sa za panem, bo kto by nie skorzystrał z darmowego piwa, a tez przykrym faktem jest ze latał pan od domu do domu i namawiał zeby go poprzec na radnego bardzo nie ładnie..musiałem to napisac bo mi sie to nie podobało mieszkaniec szczeglina...

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam wszystkich .
  Przyglądając się sprawie nachodzi mnie myśl co Pan Grzybowski będzie chciał zyskać z upadkiem Szkoły hmm zapewne ma już podpisane jakieś papiery z Sianowem że udostępni im budynek Szkoły dla ich mieszkańców lub ma już konkretnego kupca .
  Przypomnijcie sobie jak było z biblioteką w Szczeglinie . Kolejna sprawa to taka iż Pan Grzybowski ma tupet przypisując sobie innych zasługi oczywiście jest to prostsze niż zrobienie osobiście ale ludzie wiedzą dzięki komu mają coś zrobione . Panie Piotrze to że radny również Panu robił problemy to tylko z zazdrości bo on nie potrafi myśleć o innych tylko wszystko ciągnie dla siebie w przeciwieństwie do Pana :) I wracając do sprawy szkoła musi zostać a Pan Grzybowski musi odejść !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 32. Panie Piotrze polecam artykuł, pod rozwagę i zadumę :(

  http://gf24.pl/index.php/warszawskagazeta/4544-kupowanie-demokracji.html

  OdpowiedzUsuń
 33. O nieobecnym można dużo pisać, a może ktoś by zapytał radnego Grzybowskiego o uzasadnienie głosowania za likwidacją szkoły? może nawet w formie krótkiego nagrania? przecież jest on osobą pełniącą funkcję publiczną - powinien się liczyć z tym, że ktoś zapuka do jego domu z kamerą w ręku i zapyta o sprawy dotyczące wszystkich mieszkańców z jego obwodu wyborczego.
  Pozdrawiam z Krakowa
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 34. Za sprawą budynku, który zostanie po szkole, pan Grzybowski wynajmie mieszkanie dla swoich dzieci. Nie ukrywam iż pan radny dzwonił do szkoły, aby dowiedzieć się w jakiej sprawie jest czwartkowe zebranie.

  OdpowiedzUsuń
 35. A może Pan Radny zjawi się na zebraniu i będzie miał odwagę spojrzeć ludziom w twarz...Odwagi Panie Grzybowski!! Odwagi!

  OdpowiedzUsuń
 36. WITAM WSZYSTKICH ODWIEDZAJĄCYCH TĘ STRONĘ I OBROŃCÓW SZKOŁY W SZCZEGLINIE . ZASTANAWIAM SIĘ PO CO PAN GRZYBOWSKI DZWONIŁ DO SZKOŁY PYTAJĄC W JAKIEJ SPRAWIE BĘDZIE CZWARTKOWE ZEBRANIE SKORO POD CZAS NIEDZIELNEJ MSZY W SZCZEGLINIE PROBOSZCZ MÓWIŁ I CZYTAŁ W OGŁOSZENIACH CZEGO BĘDZIE DOTYCZYŁO CZWARTKOWE ZEBRANIE . CZYŻBY PAN RADNY NIE SŁUCHAŁ OGŁOSZEŃ A MOŻE JESZCZE NIE DONIEŚLI MU JEGO POPLECZNICY KTÓRYCH W SZCZEGLINIE I OKOLICACH NIE BRAKUJE .PYTANIE CZY PAN RADNY PRZYJDZIE NA ZEBRANIE ? ODPOWIEM ŻE RACZEJ NIE BO I PO CO ŻEBY WYSŁUCHIWAĆ OD RODZICÓW I MIESZKAŃCÓW JAKI PIĘKNY PREZENT ZAFUNDOWAŁ SWOIM WYBORCOM A ZA RAZEM MIESZKAŃCOM PEWNIE JEST Z TEGO DUMNY .

  OdpowiedzUsuń
 37. Likwidacja to bolesna decyzja dla wszystkich : rodziców, dzieci i samorządowców. Niestety władze samorządów muszą trzymać się realiów ekonomicznych. Koszty utrzymania placówki są zbyt wysokie, dzieci jest coraz mniej to fakty niezaprzeczalne. W efekcie szkoła w Szczeglinie zostanie przekształcona w społeczną. Tylko wsparcie i życzliwość ze strony mieszkańców, samorządu pomoże jej przetrwać. Trzeba więc trzymać kciuki by szkoła utrzymała się na zawsze. Iwięcino ma już taką placówkę, która rozpoczęła rok szkolny w nowej formie prawnej.
  Dla dzieci i ich bezpieczeństwa nie ma znaczenia, jak formę własności ma placówka.
  Przekształcenie szkoły publicznej polega na przekazaniu przez radę gminy uprawnień organu prowadzącego osobie prawnej lub fizycznej, wskazanej przez jednostkę pomocniczą gminy.

  Wierzę,że Pani Dyrektor Dorota Rabsztyn-Dudek jest osobą bardzo operatywną i da sobie radę.
  Od lat pracuje i ma efekty w integracji ludzi wokół szkoły w Szczeglinie. I za to dla niej brawa!

  P.S
  Pan Grzybowski zapewne wypowie się , dlaczego głosował za likwidacją szkoły i uzasadni swoją decyzję.

  Pan Panie Piotrze ma powody do wzniecania dyskusji na temat postawy radnych, tak jak każdy wyborca, ale proszę pamiętać " Zgoda buduje , a niezgoda rujnuje :) " W trudnych czasach ludzie muszą się wspierać.

  Pozdrawiam serdecznie:
  Nauczycielka dyplomowana Maria W. z Koszalina

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie oszukujmy się wieszanie psów na Panu Grzybowskim niewiele pomoże. Nie zmienia to jednak faktu,że Szkoła przejęta przez stowarzyszenie się nie utrzyma. Kwestie ekonomiczne odgrywają znaczącą rolę, jednakże nie ulega wątpliwości,że najważniejsze jest dla wszystkich dobro dzieci. Wiadomo, że to one ucierpią na tym najbardziej. To niby mała wiejska szkoła, ale szkoda,że zapominamy o tym jak wiele znaczy dla dzieci i rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 39. właśnie Pani Mario wspierać,a nie działać na szkodę społeczności, której jest się przedstawicielem, to ogromna różnica

  OdpowiedzUsuń
 40. Do autora postu:
  " właśnie Pani Mario wspierać,a nie działać na szkodę społeczności, której jest się przedstawicielem, to ogromna różnica "

  Co Pan/i miała na myśli, uprzejmie proszę o rozwinięcie tematu .

  Pozdrawiam serdecznie:
  Nauczycielka dyplomowana Maria W. z Koszalina

  OdpowiedzUsuń
 41. Tam gdzie relacje z władzami gminnymi są dobre placówki społeczne rozwijają się. I nikt nie robi szumu. Cała energia społeczna idzie na budowanie i tworzenie, a nie na walkę i okopywanie się na zdobywanych pozycjach. I tutaj ma Pani rację. Szczeglino da radę , nie jest gorsze od Iwięcina, ale w tym wszystkim najważniejsze są nasze dzieci. Będą uczyć się w szkole, w której nauczyciele znają ich rodziców, a co za tym idzie ich problemy. Tylko w takiej szkole widzę przyszłośc mojego dziecka !

  Pan Panie Piotrze może również wspomóc rozwój szkoły społecznej w Szczeglinie ze "Złotym Dukatem" np. koncertami. Od 1997 chór Cantate Deo, założony z incjatywy ks. bpa Ignacego Jeża
  organizuje koncerty "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" , które odbywają się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W 2002 roku chór zaczął organizować również koncerty charytatywne pod hasłem "Spieszmy się kochać ludzi...", z których całkowity dochód przekazywany jest na koszalińskie Hospicjum .

  OdpowiedzUsuń
 42. powinniśmy myśleć o przyszłości dzieciaków. Doskonale wiemy, że działanie nauczycieli tej szkoły nie kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem i nie ogranicza się do prowadzenia lekcji. Dzieciaki mają tam dużą szansę rozwoju, biorą udział w wielu zajęciach dodatkowych, a mała liczba dzieci,to nie jest taki minus, bo nauczyciele mają możliwość indywidualnego podejścia do każdego z uczniów, ale MUSIMY się wspierać i trzymać razem. Należy się zastanowić kto tu kogo wspiera? Rządzący mają na względzie dobro mieszkańców? czy może chodzi tylko o utrzymanie swojego stanowiska...?

  OdpowiedzUsuń
 43. A ja proponuję akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie UCHYLENIA DECYZJI RADNYCH O LIKWIDACJI SZKOŁY ZBIERAJMY PODPISY !!!! Jeśli po weryfikacji ich liczba okaże się wystarczająca to będzie to pierwszy w SIANOWIE obywatelski projekt uchwały, który trafi na obrady Rady Miejskiej. DO BOJU LUDZIE !!!! Walczmy o naszą szkołę !!!!! Walczmy o NASZE DZIECI !!!!

  OdpowiedzUsuń
 44. KLAMKA JESZCZE NIE ZAPADŁA !!! WALCZMY o NASZE DZIECIAKI !!!

  OdpowiedzUsuń
 45. Podaję Panu Panie Piotrze podstawę prawną:
  Statut Gminy Sianów par 26 ustęp 1 pkt 5
  - wystarczy 50 podpisów , aby uchwała obywatelska o zniesieniu likwidacji szkoły trafiła ponownie na obrady Rady Miejskiej. Podpisane osoby pod projektem ustawy obywatelskiej muszą być mieszkańcami Szczeglina, i muszą mieć skończone 18 lat.

  OdpowiedzUsuń
 46. Projekt o uchyleniu uchwały zostanie potem przekazany Burmistrzowi Sianowa. Po weryfikacji podpisów i samego wniosku, ponownie trafi do przewodniczącego rady.

  OdpowiedzUsuń
 47. Zgodnie z przepisami rodzice uczniów ze szkół przeznaczonych do likwidacji powinni najpóźniej 6 miesięcy przed planowanym zamknięciem placówki otrzymać od Wydziału Edukacji oficjalną informację na ten temat. Zazwyczaj jest to polecona przesyłka pocztowa lub też zebranie w szkole, podczas którego rodzice podpisują specjalną listę. Jeśli te procedury nie zostały dopełnione to znaczy,że radni głosowali nad projektami niezgodnymi z prawem.

  OdpowiedzUsuń
 48. tak jest!! Najważniejsza jest nasza inicjatywa! Jeszcze możemy wiele zdziałać!!!

  OdpowiedzUsuń
 49. w art. 5 a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), możliwość przeprowadzenia przez gminy konsultacji z mieszkańcami przy podejmowaniu ważnych dla społeczności lokalnej decyzji. Likwidowanie szkół do takich z pewnością należy.

  OdpowiedzUsuń
 50. Nie podpisujcie na ZEBRANIU RODZICÓW w dniu dzisiejszym ,żadnych papierów z Urzędu Gminy z Sianowa !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i co był pan radny czy nie było pana radnego.????????

   Usuń
  2. niestety pana Radnego nie było..a szkoda bo jesteśmy ciekawi czemu był za likwidacja szkoły?????

   Usuń
 51. Proście przedstawiciela Gminy o przedstawienie na piśmie przyczyn likwidacji szkoły:
  - pod względem prawnym, ekonomicznym również socjalnym.

  OdpowiedzUsuń
 52. Szkoda, że Pan Grzybowski nie pojawił się na zebraniu i nie miał w sobie tyle odwagi,żeby spojrzeć nam w twarz. Mógł zachować się z klasą, a nie chować głowę w piasek. Ciekawe kiedy zbierze się na odwagę i będzie w stanie wyjaśnić nam, czym się kierował opowiadając się za likwidacją szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 53. Dlaczego głosował za likwidacją? Bo sam ze swoją "gwardią szczeglińską" chciał założyć stowarzyszenie i przejąć szkołę. A potem doprowadzić do jej zamknięcia bo pewnie by się nie udało "a przecież tak chcieliśmy, rzekłoby się" i budynek odkupić od gminy za psi grosz, bo przecież znajomych się ma w odpowiednich biurkach. A potem to już tylko robić kaskę na wynajmowaniu wyremontowanych tam mieszkań. I rodzinka ustawione na latka. A tu nic z tego ludzie zaczynają myśleć i działać. Oj nie ładnie panie radny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam jestem oburzony faktem ze Pan radny kupował głosy za butelke wódki w szczeglinie ..nie ładnie panie radny.

   Usuń
  2. Była akcja i jest reakcja. Wczoraj w SP Szczeglino odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zdecydowano, by podjąć próbę ratowania szkoły przed likwidacją(nie oszukujmy się przekazanie szkoły stowarzyszeniu, to likwidacja " w białych rękawiczkach"). I już dziś jest reakcja Gminy. Otóż, planowany przez Gminę w okresie ferii zimowych remont schodów w głównym budynku szkoły NIE ODBĘDZIE SIĘ, powód - brak pieniędzy:). A jeszcze do wczoraj były:) Czyżby zemsta Gminy za brak pokory?

   Usuń
  3. Widocznie Pan radny i jego ekipa już maja plan na ten budynek i konsekwentnie do niego dążą a ciekawe co na to pani dyrektor szkoły ..? jak myślicie...????

   Usuń
  4. nie dziwi fakt, iż chcą zamknąć szkołę .powodem może być brak ogrzewania w Grudniu a pani dyrektor nie było w tym czasie w szkole jak myślicie gdzie była w tym czasie pani dyrektor..?gdy się o tym dowiedziałem ,że moje dziecko siedziało w kurtce na lekcjach i marzło a pani dyrektor siedziała w domku to bardzo się zdenerwowałem ,wręcz byłem oburzony więc może to jeden z powodów aby zatrudnić nową kadrę nauczycielska , innym faktem jest to ze innych nauczycieli tez często nie ma w szkole . A tak na marginesie w tej szkole jest bardzo niski poziom nauczania ,wiec moze to tez jest jednym z powodów przez który chcą zamkąc szkołę mieszkaniec
   Szczeglina .

   Usuń
  5. bardzo ciekawe

   Usuń
  6. A jednak wydaje się, że pani dyrektor więcej siedzi w szkole niż w domu, co widzą i doceniają mieszkańcy Szczeglina! widzimy, że pracuje nieraz do późnego wieczora w swoim gabinecie, czasem też w dni wolne od pracy.

   Usuń
  7. Jak dzieciak nie chce się uczyć , to i najwyższy poziom nie pomoże.Przecież dzieci z podstawówki mają tyle sukcesów i dobrze wypadają na różnych konkursach i nie tylko w rysowaniu i śpiewaniu ale też z wiedzy .Jak więc zarzucać szkole niski poziom ?!!!

   Usuń
  8. DZIWI MNIE FAKT ŻE ,W SZCZEGLINIE JEST NISKI POZIOM NAUCZANIA .TO ZA CO SZKOŁA DOSTAŁA NAGRODĘ Z MINISTERSTWA ?DZIECI BIORĄ UDZIAŁ W KONKURSACH REPREZENTUJĄC SZKOŁĘ W GMINIE I POWIECIE ,.TEGO CO WYPISUJE TE GŁUPOTY NA TEMAT SZKOŁY I NAUCZYCIELI ZAPRASZAM NA STRONĘ SZKOŁY -http://www.szczeglino.pl/ .NIECH POCZYTA I NAD ROBI ZALEGŁOŚCI .


   PS.A CO DO PRACY PANI DYREKTOR I NAUCZYCIELI TO JEST NA 6+.

   Usuń
  9. Z tego można wnioskować że pan przedstawiający tą sprawę o małym poziomie i słabej pracy Pani dyrektor faktycznie nie wie nic na ten temat !! Jeśli piec który Pan radny nie dał zmienić a jest bardzo już stary się psuje to nie z winy szkoły . Pani dyrektor nie może być ciągle w szkole bo ma też wiele spraw do załatwienia dla szkoły które przez tel. nie da się załatwić . Czy pan myśli że bycie dyrektorem to tylko siedzenie na ***** 8h i do domku a wszelkie sprawy z konkursami , opłatami , dodatkami by dzieci miały dobrze to się nie liczy oczywiście . Coś mi się zdaje że wcale pana dziecko nie uczęszcza do tej szkoły jeśli podstaw pan nie wie !!!!!!!!!!!!

   Usuń
 54. W Urzędzie myśleli ,że Was powiążą, jak barany i pójdziecie z dziećmi na ścięcie. Na ocenę takiego myślenia użyję cytatu J. Piłsudskiego " chyba mają niedomóg mózgu i serca" . A w kwestii schodów sparafrazuję to wydarzenie również zdaniem J. Piłsudskiego : " Kto nie szanuje i nie ceni szlachetnych wartości, ludzi ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości. "

  Pamiętajcie,Jan Paweł II o takich ludziach jak Wy Szczeglinianie mówił " jesteście solą ziemi, wy jesteście śwatłem świata" ! Jednoczy Was szlachetny cel- przyszłość Waszych dzieci ! Do każdego z nas należy troska o jakość tego świata, o jego smak, o jego blaski i cienie. O to w jaki sposób się rozwija, które wartości są dla niego najważniejsze. To misja przed każdym z nas.

  Niech wskazuje wam drogę modlitwa, ufne zawierzenie w pomoc Bożą i macierzyńskie wstawiennictwo Maryi.

  Ksiądz Michał z Tyńca

  OdpowiedzUsuń
 55. Witam drogiego Księdza Michała na wstepnie pisze ze bardzo ciesze sie ze zabrał pan głos w naszej dyskusji na temat likwidacji szkoły w Szczeglinie .A mam pytanie jest ksiadz Michał za likwidacją szkoły czy przeciw ????? bardzo prosze o odpowiedz ...A to znaczy ,że mamy siedziec cicho i mileczec w sprawie naszej szkoły i sie podac bez walki a nasze dzieci maja byc pozbawione godnego traktowania i nauki rozwoju ???? Maja byc pozbawione samorealizacji????o to księdzu chodzi???? jeśli tak to gratuluję takiego toku rozumowania .My rodzice na to nie pozwolimy.Kazdy ma prawo głosu.!!!!Mamy Demokracje.!!! z powazanie na ksiedza słow i całym szacunkiem bedziemy bronic szkoły i nie damy jej sie pozbawic na rzec pana Radnego Grzybowskiego i jego Ekipy..nie pozwolimy zrobic z niej mieszkań !!!Ona jest nasza i naszych dzieci..!!!A my walczymy w ich imieniu bo jesli my ich nie bedziemy bronic i walczyc o ich dobro to zabiora im szkołe..takza niestety musimy walczyc.pozdrawiam.mieszkaniec Szczeglina.

  OdpowiedzUsuń
 56. życzę wam wszystkiego dobrego w nowym roku 2012 i oby nasza walka o szkołe skonczyął sie sukcesem dla nas i zeby szkoął została..pozdrawiam mieszkana nowego szczeglina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten komentarz pewnie napisało jakieś dziecko bo z błędami

   Usuń
  2. Panie Grzybowski zamknij Pan wreszcie tę szkołę, bo głupimi łatwo będzie rządzić

   Usuń
 57. a ja wiem kto jest autorem .TO NASZA GWIAZDA .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a to podziel się czyżby pan radny był naszą Gwiazdą..? jak tak to ja gratuje nowej ksywki dla pana radnego a może macie jakies pomysły na ksywkę dla radnego naszego w podziękowaniu za zlikwidowanie naszej szkoły.zapraszam z najlepszymi pomysłami.

   Usuń
 58. .....przecież na zebraniu sam Pan Bumistrz powiedział, że szkoła jest " niedochodowa "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba się z choinki urwałeś! Przecież szkoły to nie firma! Dochód to wiedza, wykształcenie, dobre wychowanie, ludzkie wartości, których wyraźnie brakuje burmistrzowi i radnym sianowskim. Pozdrawiam więc tych "Sianowsko - Szczeglińskich nieuków" nie dorastacie dzieciom z Szczeglińskiej szkoły do PIĘT!

   Usuń
  2. ale przeciez szkołą to nie firma...panie burmistrzu..szkołą ma dawac wyszkształcenie młodym ludziom i dzieciom anie zarabiac na nich...szok panie burmistrzu ,,!!

   Usuń
 59. dzieci nauczyły się niecałego alfabetu a uczą się czytać !! Jakim sposobem jestem za zamknięciem szkoły . Popieram PANA RADNEGO !!! Chce dobrze dla mieszkańców !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 60. Chyba się z choinki urwałeś! Przecież szkoły to nie firma! Dochód to wiedza, wykształcenie, dobre wychowanie, ludzkie wartości, których wyraźnie brakuje burmistrzowi i radnym sianowskim. Pozdrawiam więc tych "Sianowsko - Szczeglińskich nieuków" nie dorastacie dzieciom z Szczeglińskiej szkoły do PIĘT! - CYTAT BARDZO ŚMIESZNY !
  ZAPISZCIE DZICI DO LEPSYCH SZKÓŁ , PO CO WAM TA RUDERA

  OdpowiedzUsuń
 61. Wszystkie 13-ki i 14-tki jakie dostali samorządowcy wystarczyłyby nie tylko na utrzymanie szkół, ale świetlic wiejskich i oddziałów przedszkolnych !!! !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie podziękowania dla Właściciela strony i autorów komentarzy nt. szkoły w Szczeglinie. Przeczytałam wszystkie wpisy, (Dlaczego wszystkie anonimowe?) i ... już nie jest mi przykro, że szkoły nie będzie.

   Usuń
 62. Czytam to wszystko i mnie się podoba ta dyskusja,ale tak się zastanawiam czy dobijecie do 100

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam przedmowcę i wysztkich obecnych na blogu oraz nie obecnych , znajac mieszkańców Węgorzewa i w dużej mierze mieszkańców Szczeglina i Nowego Szczeglina napewno dobijemy do 200 komentarzy.pozdrawiam cie Daro >Jagoda

   Usuń
 63. Katechetko - Apostołka Jezusa - za te słowa biskup powinien pozbawić cię wiarygodności. A z tym panem G.J. w czyśćcu miło pewnie wam będzie. Dobro dzieci ponad wszystko. "Cokolwiek uczyniliście tym z najmniejszych mnieście uczynili". Niech twój sen nigdy spokojnym nie będzie! A szkoła szczeglińska niech będzie ci koszmarem nocnym!

  OdpowiedzUsuń
 64. Właścicielu tego blogu! Panie Piotrze! Proszę poinformować biskupa diecezji koszlińsko-kołobrzeskiej, że katechetka ze Szczeglina, Elżbieta Szewczyk sprzeniewierzyła się powierzonej jej misji! Jest za likwidacją szkoły, w której po przez lekcje religii katolickiej głoszona jest Ewangelia Jezusa! Niech Bóg nas chroni od takich katechetów!

  OdpowiedzUsuń
 65. Do Pani Ewy Szewczyk:

  Cytat pochodzi ze strony: http://www.szczeglino.republika.pl/historia.htm. , którą Pani redagowała:


  " Tego samego dnia, 1 III 1945 roku, Szczeglino zostało wyzwolone i nie było tu już żadnych kolumn ze wschodu. Pierwszy granat przeciwpancerny trafił w kościół, spaliła się TEŻ stodoła Oskara Dumke. Nie były to jednak duże straty materialne w porównaniu ze zniszczeniami w wioskach sąsiednich – w Mokrem i w Maszkowie. WIELKIE natomiast były CIERPIENIA psychiczne i CIELESNE całej ludności. Obok grabieży w pierwszych dniach marca nierzadko dochodziło do okaleczeń, gwałtów i zabójstw. 
  P.S 
  Komentarz...


  Pani wpisy,są dowodem na brak kompetencji językowej. Nie chce się tego czytać ! Cierpienie jest oczywiście uczuciem, które posiada różne stopnie intensywności. Po lekturze pt. " Historia Szczeglina "odczuwam NAWET cierpienia cielesne i umysłowe, choroby, smutek i rozpacz... Mój pies również wyje z bólu ! Komentując Pani styl wypowiedzi sparafrazuję powiedzenie A. Chylińskiej : Ta notatka pisana Pani ręką była i jest w bladej dupie! 
  Stawiam tezę, że szkoła w Szczeglinie jest i będzie cenniejsza niż złoto ! Być może dzieci, które będą czytały Pani opracowanie historii Szczeglina na lekcji j. polskiego dowiedzą się, jak nie popełniać błędów stylistycznych i w jaki sposób w Pani tekście dochodzi rzeczywiście do okaleczeń i gwałtów, ale na języku polskim :)) Za taki styl i znajomość gramatyki każde wykształcone dziecko ze Szczeglina z V klasy powinno zabić Panią, ale śmiechem w pierwszych dniach marca ! Nierzadko :)) [ To taki mój mały pastisz literacki Pani tekstu :))) ] . 

  P.S
  Polecam Pani do poduszki, jako stałą lekturę " Elementarz" M. Falskiego ! Super książka dla spragnionych pisania ! Z przydziału ,lecz nie za karę ! Być może następną "Historię Szczeglina " napisze Pani poprawnie i będziemy mogli ją w pełni podziwiać ! 

  Podpiszę się w myśl życzenia Pani,nie będę występować anonimowo: 

  Z wyrazami szacunku: POLAK MAŁY:)

  OdpowiedzUsuń
 66. P.S
  Proszę Pani,
  współczucia, empatii i miłości nie nauczą w żadnej szkole, to wynosimy z domu. Dlaczego nie czuje Pani żalu za szkołą ? Na to pytanie zna odpowiedź tylko Pani, gdyż nie umotywowała Pani swojego stanowiska na tym forum. Zraziła Panią szczerość, otwartość wypowiedzi mieszkańców ? Każdy z nas ma prawo do własnego zdania! Cóż Demokracja :) Nie chcemy być generacją zmarnowanych szans !

  OdpowiedzUsuń
 67. Rekordowa ilość wpisów mnie cieszy, ale wzrost agesji smuci, dlatego przypomnę to co pisałem 10 dni temu:
  "proszę o trzymanie się formy, wyrażania opini bez ostrych epitetów.
  Tak uda nam się utrzymać w miarę dobry poziom, który sobie cenię"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi panie sołtysie z nie którymi osobami inaczej sie nie da..pozdrawiam .mieszkaniec Szczeglina

   Usuń
  2. A tak swoja droga to papiery o likwidacji szkoły są już w Sianowie ..tak słyszałem ..czy do kogoś z was tez takie słuchy doszły...???? piszcie.pozdrawiam i życzę miłego dnia dla wszystkich.mieszkaniec mokrego.

   Usuń
  3. No prosze do czego doprowadza pan Radny..!!!!

   że poszczególne wioski beda pozbawione pradu..

   czyli Węgorzewo ,Szczeglino ,Szczeglino Nowe ,Mokre , Mirotki...) 26.o1.2012 (czwartek)
   W godzinach od 8.00 do 15tej.A w samym Wegorzewie są tylko dwie kartki na drzewie z tą informacja ..

   p.s.skandal ,znow przyjdzie nam siedziec w zimnych mieszkaniach bez wody i pradu..mieszkaniec węgorzewa...dziekujemy panie radny..

   Usuń
  4. papiery o likwidacji szkoły w Szczeglinie są już na biurku w Koszalinie w kuratorium oświaty czekaja na podpis w celu likwidacji szkoły,tą informacje łatwo sprawdzić ,wystarczy się udać do Kuratorium Oświaty.Ja jak się o tym dowiedziałem to pojechałem to sprawdzić,aż sie popłakałem.Szkoda ze szkoła do której sam uczęszczałem przestanie istnieć .mieszkaniec nowego Szczeglina..

   Usuń
  5. Do mieszkańca mokrego ,Poprawka papiery o likwidacji szkoły są w Koszalinie w kuratorium Oświaty a nie w Sianowie ,czekają na podpis o likwidacji szkoły.To smutne i bardzo przykre że szkoły już nie będzie ,szkoda ze pan Radny był za likwidacja szkoły ,szkoda że mu nie zależy na losie szkoły i dzieci które do niej uczeszczają ,to bardzo smutne.No teraz to pan radny już czeka kiedy tylko wejdzie z robotnikami i przerobia szkołe na budynki mieszkalne.szkoda i zal w sercu.miłego dnia wszystkim życzę i dziękuje panu Piotrowi sołtysowi wsi Węgorzewo ze stworzył tą stronkę i bloga na którym można się wypowiedzieć w tak waznej kwestii jaką jest szkoła w Szczeglinie i jej dalsze losy a raczej ich brak..dziękujemy mieszkańcy Szczeglina Nowego.

   Usuń
  6. A co wy mowicie jak w kuratorium oswiaty pojade jutro i sięU postaram dowiedzieć bo nie wieże no to faktycznie nasz radny szybko działą.dziękuje za informacje odnosnie prądu.dobrze wiedzieć ze bede marzł z synem 26tego dzięki naszemu radnemu.pozdrawiam.

   Usuń
  7. witam a pewnie ,że damy rade i dobijemy do stu a newet do 200 komentarzy..a mam pytanie czemu sie czepiacie pani katechetki..to fajna kobitka .!!

   Usuń
  8. No no bardzo duzo ciepłych słów piszecie ,a tak na marginesie szkoda ,że papiery o Likwidacji szkoły są w Kuratorium OSwiaty,szkoda szkoły dzieci no i jak by nie było grona pedagogicznego a i Pani dyrektor Dudek doroty bo co oni zrobia teraz na bezrobotnym..

   Usuń
  9. nie martwmy się pan radny im pomozę w znalezieniu nowej pracy..no i w koncu nie beda marznac w nieogrzewanej szkole..a dzieci w końcu się czegoś nauczą..i poznają cały alfabet ..

   Usuń
  10. witam dzieci w listopadzie liter nie znali a w pierwszej klasie w trzecim miesiacu nauki musieli juz czytac i oceny dostawali a nauczyciele sie zajmowali plotkami to skandal zeby dzieci tak cierpiały..moze to i dobrze ze szkoły nie bedzie mieszkanka szczeglina mama dziewczynki z pierwszej klasy.

   Usuń
  11. pozdrawiam i zapraszam do dyskusji...

   Usuń
  12. dziń dobry wszystkim zainteresowanym losem szkoły w Szczeglinie .jeśli chodzi o to czy papiery są w kuratorium ,tak muszę potwierdzić ze są niestety i czekają na rozpatrzenie ,to bardzo smutne ze nikt rodzicą nie mowi tak istotnych informacji,szkoda że z tego blogu lub od osób trzecich się tego dowiedzą,szkoda szkoły a jeśli chodzi o grono pedagogiczne to napewno pan radny im nie pomoze bo on mysli tylko o sobie i mieszkańcach Maszkowa może się tam przeprowadzi kto to wie..A pani dyrektor no cóż może do gminy pojdzie w koncu dobrze zyje z burmistrzem,a jeśli chodzi o dzieci no cóż będą zmuszone dojezdzac do Sianowa no chyba że pan radny autobus zabierze to pozostanie im nauka w Koszalinie to smutne ale takie jest życie.stowarzyszenie przyjaciół szkoły w Szczeglinie jesteśmy z wami..do Końca.

   Usuń
  13. Za oknem piękny dzień a na blogu interesujące informacje, ja mu dam zabrać autobus do Sianowa po naszym trupie..wystarczy ,że szkołę nam zabrał i nic dla nas nie robi no chyba ze złego to tak szkoda ze jest przeciwko nam ale to tylko pan Grzybowski jak teraz będzie chodził po domach za głosami to spuszczajmy psy na niego i nie wpuszczajmy na posesję , nic Dziwnego że nie przybył na zebranie bo wiedział ze by go ludzie z wyzywali jak to nie raz było jak bronili swego ,szkoda bo myślałem ze pan radny chce dobrze i byłem za nim a nie za panem Piotrem z Węgorzewa przepraszam panie Piotrze w następnej kadencji będę za panem jeśli pan wystartuje.A jeśli chodzi o warunki w szkole to nigdy nie trzeba było dawać mydła do szkoły ani papieru toaletowego tak jak to teraz robią dzieci a raczej ich rodzice to świadczy o pani dyrektor jak dba o środki higieniczne dla szkoły, a był ktoś w ubikacji szkolnej nie radze tam wchodzić ,a jeśli chodzi o salę gimnastyczna tam jest bardzo zimno ..szok..!!!A w klasach są po dwie klasy to karygodne i nie dopuszczalne dziwne ze dziecią się lekcje jeszcze nie mylą..więc nic nic dziwnego ze [papiery trafiły do kuratorium..szkoda dzieci .Nawigator

   Usuń
 68. Przez 3 tygodnie, każdy kto chciał mógł zamieszczać komentarz do tego wpisu i starałem się nie usuwać wyrażanych tu opinii. Myślę jednak, że dalsze prowadzenie tej polemiki prowadzi do coraz głębszych podziałów. Jest to wbrew moim zasadom. Staram się bowiem, szukać tego co łączy.
  Dlatego jestem zmuszony prosić, aby nie dokonywać nowych wpisów, bo od dziś każdy nowy wpis w tym temacie zostanie usunięty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak na marginesie jeden komentarz ode mnie, na temat dzieci ze szkoły w Szczeglinie. Wszyscy się czepiają, i mają pretensję a one są najbardziej pokrzywdzone. Robią coś dla szkoły i myślą o niej. Dla niedowiarków polecam :

   http://ekai.pl/diecezje/koszalinsko-kolobrzeska/x47478/kanapka-dla-kazdego-akcja-w-szkole-podstawowej-w-szczeglinie/


   Prosiłabym o pozostawienie tego postu, jako dowód dla tych, którzy mają pretensję do uczniów.

   Natalia

   Usuń
 69. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 70. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń