Po wojnie powstały dziesiątki tysięcy pomników pamięci praktycznie w każdej wiosce. Nieliczne zachowały się do dziś, tak jak ten krzyż w kształcie miecza w Osiekach.
Potężny obelisk zachował się też na cmentarzu w Węgorzewie.
Do Węgorzewa nie powróciło 30 mieszkańców.
Ich nazwiska z roku na rok coraz bardziej zaciera czas ...
Dokładnie sto lat temu 31 lipca 1914 r nadciągał zmrok nad Vangerow.
Ludzie zasypiali w swoich domach nie wiedząc, że wojna już się obudziła ...
Demony wojny wciąż nie śpią, to tu, to tam ktoś podjudza narody do walki z sąsiadami o przysłowiowe piórko u kapelusza. Tylko ten kapelusz siedzi na głowie prowodyrów, a bój o piórko toczy zwykły naród. W imię czego?
OdpowiedzUsuńMiałem kiedyś zszywkę Gazety Świątecznej (tygodnik skierowany był do włościan jak wtedy nazywano rolników) z lat 1914-1919, które zbierał mój dziadek. Przeglądając relacje z pola walki uderzała dbałość o wyłumaczenie nowych technik , które wkraczały do armii. Np. "wielkie stalowe machiny pancerne na jednym kole, plujące ogniem z karabinów i armat" to tanki zwane dziś czołgami. "Skok na łeb na szyję z aeroplanu" to dzisiejszy skok spadochronowy. Niestety uderzała duża ilość komunikatów o rozstrzelaniach Polaków z rozkazu władz wojskowych, rzekomo za rabunki. Ile w tym było prawdy już się nie dowiemy.
OdpowiedzUsuń