czwartek, 30 kwietnia 2015

Kto jest gdzie, czyli sołeckie ABC

Na sesji we wtorek miałem okazję przyjrzeć się wielu sołtysom. Większość z nich znam od lat. Część to nowicjusze, którzy dopiero obserwują jak działa "trybuna obywatelska". 
Czas więc przedstawić listę 23 ludzi, którzy zostali wybrani na sołtysów w gminie Sianów
(nowi sołtysi w kolorze zielonym):
1.  Bielkowo   -  Izabella Zwierko
2.  Dąbrowa   -  Krzysztof Brach
3.  Gorzebądz -  Anna Żuk
4.  Grabówko -  Jerzy Sufried
5.  Iwięcino    -  Grażyna Gabrysiak
6.  Kędzierzyn-  Danuta Pawelec
7.  Kłos          -  Franciszek Oskoryp
8.  Mokre       -  Daniel Kalicki
9.  Maszkowo -  Adam Makowski
10. Ratajki      -  Sylwester Pietrzycki
11. Skibno      -  Janina Kulon
12. Skwierzynka - Halina Gnacińska
13. Sierakowo -  Marta Nowak
14. Osieki       -  Grzegorz Kowalczyk
15. Węgorzewo  -  Piotr Kłobuch
16. Sowno      -  Karolina Kalwas
17. Karnieszewice - DOGRYWKA
18. Szczeglino Nowe - Henryk Grzybowski
19. Kleszcze   -  Edward Sameryt
20. Rzepkowo -  Roman Maślanka
21. Sieciemin  -  Paweł Chaładus
22. Wierciszewo - Dominik Kaczorowski
23. Szczeglino -  Jan Grzybowski
24. Sucha Kosz - Ryszard Wątroba
+
25. Sianów Os.nr 1- Kazimierz Grzywacz
26. Sianów Os.nr 2- Andrzej Danielewicz
27. Sianów Os.nr 3- Renata Grosiak


Pamiętajcie, że sołtys nie jest pracownikiem gminy.
On ma reprezentować WAS w relacjach z ratuszem w Sianowie.


18 komentarzy:

 1. Piotrze warto wymienić w tym zestawieniu przewodniczących osiedli w Sianowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne bratki Pan posadził, pozdrawiam :))).S.C.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla ścisłości należy się małe sprostowanie: ja kupiłem (polecam ogrodnictwo w Suchej), sadziła pani bibliotekarka 😊

   Usuń
 3. Pieniądze które dostają sołectwa są żenujące, tak naprawdę sołtysi nic nie mogą, burmistrz rozdaje konfitury czyli pieniądze na drogi, chodniki, świetlice, imprezy...

  OdpowiedzUsuń
 4. To dobrze ze coś robi ,bo mając sołectwo w którym nie ma kościoła, sklepu ,ani świetlicy to dopiero dziadostwo , a na dodatek ponad pięćdziesiąt procent to nowi mieszkańcy .I mam nadzieje, że szybko ruszy budowa tych świetlic . Pieniądze dostajesz na mieszkańca ,mało mieszkańców = mało kasy, prosta rachuba. Sołtys

  OdpowiedzUsuń
 5. A co sądzicie o jego tłumaczeniu z dniem sołtysa, że czekał na nowych sołtysów. 11 marca byli starzy sołtysi i to było ich święto , a nowi wybrani byli później więc nie powinno ich to objąć. Ja bym proponował zaczekać na sylwestra i wówczas złożyć życzenia obskoczył by wszystko od razu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Dniem Sołtysa jak z imieninami, jeśli Zofii jest 15 maja to solenizantka by się pogniewała, gdyby ktoś składał jej życzenia miesiąc lub dwa później...

   Usuń
 6. Jasne, że Soltysi nic nie mogą... Burmistrz z Radnymi działają, ale ciemnota na wsi zawsze GADA bzdury na Sołtysów. Fajnie,że wymieniono DLUGODZIALAJACYCH, na nowych...... Najwięksi krzykacze zobaczą, że i Nowi mogą mało!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mieszkańców nie zadowolisz , zawsze znajdzie się taki, któremu nie będzie pasować , ponieważ nie widzi w tym swojego interesu. Potrafią się pienić, tak dla zasady , żeby przypomnieć sołtysowi że na niego głosowali , tacy artyści znajdą się w każdym sołectwie .Ale jeszcze gorsi są sołtysi które nie mogą się pogodzić z swoim odejściem .Sołtys

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak jak Wiesio w Iwięcinie, który strzelał fochy przez cztery lata bo wybrali kulturalną i mądrą kobietę zamiast niego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tylko Wiesiu ,byłe sołtyski tez potrafią pluć jadem ,jeszcze całą następną.

   Usuń
  2. Nie chciałbym, abyśmy koncentrowali się na przegranych, tylko na integracji sołtysów. Warto patrzeć do przodu i szukać tego co nas łączy.

   Usuń
  3. Czy są jakieś cele, najbliższe działania w gminie, które mogą skupić sołtysów wokół siebie?. Temat elektrowni wiatrowych jest im obojętny a to dotyka mieszkańców, ich poziomu życia na następne długie lata.

   Usuń
  4. Bardzo ważnym celem dla sołtysów i mieszkańców wsi w gminie Sianów jest przystąpienie do ustawowego Funduszu Sołeckiego. To coś takiego jak fundusz obywatelski w mieście. Działa w Polsce od 2009. Uruchomiło go już 66% polskich gmin, a Sianów zwleka.

   Usuń
  5. Pomysł na utworzenie funduszu sołeckiego mogą zgłosić radzie radni oraz burmistrz gminy. Sołtysi i mieszkańcy sołectw, którzy chcieliby utworzenia funduszu sołeckiego powinni w tej sprawie zwracać się do radnych gminy lub burmistrza. Jest kilku samodzielnie myślących sołtysów - nowo wybranych. Na pewno utworzenie funduszu sprawi że sołectwo będzie miało oprócz większej ilości pieniędzy, większą autonomię. Nie będzie rozdawnictwa, temu dam tyle a temu mniej bo mi się nie podoba. Uważam jednak że pomysł nie znajdzie większości w radzie kontrolowanej przez burmistrza.

   Usuń
 9. Dlaczego uważasz że tylko nowi sołtysi są sołtysami samodzielnie myślącymi , w ten sposób obrażasz pozostałych sołtysów. Gdybyś był sołtysem przekonał byś się, ile morze sołtys.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mówiłem to w kontekście funduszu sołeckiego, który nie można było przez ostatnie cztery lata poprzedniej kadencji rad sołeckich uruchomić w gminie. Fundusz sołecki to większe pieniądze ale nie ukrywajmy również więcej pracy przy jego rozliczaniu dla rad sołeckich, większa odpowiedzialność, poddanie się procedurze kontroli po przedstawieniu finansowych sprawozdań. Moim zamiarem nie było obrażenie kogokolwiek ale nie wiele jest osób-sołtysów, którzy temu zadaniu sprostają. Wielu z nich woli być prowadzonych jak dzieci - tak jest wygodniej, bezpieczniej ale nie koniecznie dobrze dla rozwoju wsi...

  OdpowiedzUsuń