wtorek, 28 kwietnia 2015

Akcja "Wisła"

Lubię znać opinie różnych ludzi, dlatego wybrałem się dziś na spotkanie do Koszalina, aby poznać opinie Ukraińców na temat akcji "Wisła".
Na spotkanie w bibliotece przybył dr. Eugeniusz Misiło autor książki "Akcja Wisła" w której przedstawiono na 1246 stronach polskie dokumenty i materiały źródłowe. 
Rozpoczęła się ona dokładnie 68 lat temu - 28 kwietnia 1947 r. Podczas tej akcji deportowano 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i Bojków z południowo - wschodniej Polski.
Znam Niemców, którzy musieli opuścić swoje domy w Węgorzewie ... Pamiętam też żal mojej Babci, którą zmuszono do opuszczenia rodzinnego Lwowa ...Widzę też jak Ukraińcy wciąż wracają do akcji "Wisła" ... 

Różne narody a mimo to podobne odczucia.
Każde wygnanie pozostawia po sobie ranę na pokolenia.


3 komentarze:

  1. To jest temat rzeka i ciągle mnie złości wzajemne obarczanie , kto był gorszy , kto komu zrobił większą krzywdę. Więc mogę napisać kilka słów jak my postąpiliśmy z ojcowiznę byłych mieszkańców pomorza. W mojej wiosce istniał kiedyś ładny cmentarz na który przyjeżdżali byli mieszkańcy ze swoimi rodzinami , jakież było ich zdziwienie ,jak któregoś roku ,zamiast grobów zobaczyli domy oraz ogródki z kapustą . Otszm stwerdzuju szczo powyższyj wpys pereznaczenyj dla Petra Pozdrowienia Piotrze

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapomniałem dodać, ze ten cmentarz na działki przekształcili uwcześni włodarze naszej gminy.

    OdpowiedzUsuń