niedziela, 3 maja 2015

Toast za 300 lat !

Nie przez przypadek, ale celowo wyciągam te stare zdjęcie z mojego archiwum.
To przedwojenny Lwów.
Chyba mało kto zauważył, że Browar Lwowski akurat w tym roku świętuje 300 lat !
Został on założony w 1715 r przez księcia Stanisława Potockiego w polskim Lwowie.
Piwo "Lwowskie 1715" można dostać w naszych sklepach. Dla mnie to niezwykły prezent od miasta, które zawsze było wierne Polsce. Paradoksem jest, że w ten sposób obecnie ukraiński browar, przypomina dziedzictwie I Rzeczpospolitej.
Jestem pełen podziwu dla Polaków, którzy we Lwowie pamiętają o Święcie Narodowym Trzeciego Maja.
Choć Polska wciąż za mało pamięta o NICH ...

6 komentarzy:

 1. Jakie to smutne.U mnie flaga wisiała (nawet jak nie byłam sołtysem) i wisi po dzień dzisiejszy, tylko, że teraz cały rok i została zakupiona za moje własne pieniądze, bo UG nawet mnie nie zapytał czy mam. Ale muszę przyznać, że moi sąsiedzi bliżsi i dalsi zawsze wywieszają flagę już 1.05. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piotrze I Rzeczpospolita ,to okres końca XV wieku do III rozbioru w 1795r, a konstytucje ma 224 lat powstała 1791roku . Chyba w tym czasie , było więcej ciekawych wydarzeń, niż powstanie browaru, czy to możemy nazwać dziedzictwem? .Zdjęci fajne ciekawa pamiątka. sołtys

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję akurat ten fakt nie bez przyczyny, bo dziedzictwo I Rzeczpospolitej najłatwiej uznają Polacy. Symptomatyczna pod tym względem jest postawa Litwinów, którzy dopiero w 2007 również 3 maja uznali za swoje święto. Jeszcze trudniejsza sprawa jest z Ukraińcami, dlatego cieszy mnie fakt, że można zauważyć i u nich drobne sygnały sięgania do wspólnego dziedzictwa.
   Tym bardziej, że jest to dziedzictwo żywe. Co wydaje mi się dość rzadkie, bo nie ma już we Lwowie słynnej fabryki czekolady "Branka" i wytwórni wódki "Baczewski"

   Usuń
 3. 3Maja na Litwie jest dniem upamiętniającym ,ale nie jest świętem .Litwini tego dnia normalnie pracują . Większość Litwinów uważa , że Konstytucja zapoczątkowała utratę niezależność Litwy sołtys

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, że Litwini mają wciąż tak mocną fobię w stosunku do I Rzeczpospolitej, która pomogła właśnie im obronić się przed dominacją krzyżacką i moskiewską.

   Usuń
  2. Może przesadziłem że większość Litwinów , ale znaczna część .Podobny stosunek mają starsi mieszkańcy pomorza do Niemców. Czy jest to fobia? chyba nie, prędzej awersja.

   Usuń