sobota, 21 marca 2015

Gorzka prawda dla "Strefy Agro"

Przedwczoraj ukazał się w całej Polsce magazyn "Stefa AGRO" 
Ten dodatek wydaje Polska Press Grupa, która posiada 18 dzienników regionalnych w 15 województwach. Zostałem poproszony jako  jeden z trzech sołtysów, aby w tym ogólnopolskim magazynie opisać swoje doświadczenia z bycia sołtysem. 
Chcecie wiedzieć co odpowiedziałem , to przeczytajcie, a dowiecie się co jest największym zagrożeniem dla takich kreatywnych ludzi jak ja ...

6 komentarzy:

 1. Daleki Kolego Piotrze powiem tak jesteś Super Sołtysem roku 2013 "gratuluję ;-) ", a także wiele w życiu ze Swoja społecznością lokalną stworzyłeś i nadal budujesz świetne relacje jako 2w1 sołtys-radny. Od siebie dodam, że po spotkaniu w Warszawie "konkurs Sołectw@ w Sieci" z Tobą i krotka rozmową, Pozytywnie zmotywowałeś mnie do zaangażowania się w budowaniu Lepszego Jutra ... ;-) Dzięki i pozdrawiam Cię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Krzysztof za dobre słowo. Nowe media dały nam szansę nie tylko, aby się spotkać, ale też aby przełamać monopol informacyjny. Ty u siebie i ja u siebie pokazujemy, że Polska to nie tylko świat kreowany przez stacje telewizyjne. To dobrze, że doszło do takiej rewolucji technologicznej, bo społeczeństwo obywatelskie może nareszcie bronić swoich wartości. A najważniejszą jest możliwość przełamania monopolu informacyjnego na najniższym poziomie samorządowym.

   Usuń
 2. Co to znaczy - "najtrudniejsze w pracy sołtysa jest opór ze strony ze strony samorządu terytorialnego", może Pan to bliżej doprecyzować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największe kłody pod nogi rzucał mi były radny i zarazem wiceprzewodniczący RM z sąsiedniej miejscowości. Oto kilka próbek jego działania:
   - jako pierwszy zgłosiłem projekt budowy lapidarium na zniszczonym cmentarzu poniemieckim w Węgorzewie. Radny pomysł podchwycił, wziął pieniądze z gminy i za rok otworzył u siebie lapidarium. Nasz cmentarz nie dostał z gminy nic ....
   - 6 lat walczyłem o przebudowę dziurawych dróg gminnych w centrum miejscowości. Projekt przebudowy znalazł się w Wieloletniej Prognozie Finansowej do realizacji w 2012 r. Radny zablokował jego realizację w 2012 r, a następnie doprowadził do usunięcia z WPF w 2013 r. W tym samym czasie zbudował sobie drogę z płyt od asfaltu do swojej posesji, której nie było zaplanowanej w WPF...
   - przez 7 lat prowadziłem imprezy mające propagować regionalne budownictwo szachulcowe "Sianowska Kraina w Kratkę" (która została uznana w 2009 r za produkt turystyczny Pomorza Środkowego). Zrobiłem społecznie 11 tych imprez, które służyły budowaniu rozpoznawalności turystycznej Sianowa. Już nie robię. Od 2012 r gmina zerwała współpracę, ba pan radny stwierdził, że :"za bardzo się promuję"...
   Podobnych (i gorszych) przykładów mam jeszcze kilkanaście, ale jest po wyborach i mam zamiar jako nowy radny pokazać, że można współpracować, a nie zwalczać.
   Wiem natomiast z moich rozmów z sołtysami w Polsce, że wielu z nich doświadcza tego problemu, kiedy radny zamiast cieszyć się, że ma aktywnego sołtysa, robi wszystko, aby mu przeszkadzać.

   Usuń
  2. Przy wyborach powiedział sołtys: "doskonale się rozumiemy z panem z-ca bur Posmykiem, który jest wrażliwy,otwarty, szczery".

   Usuń
  3. No i co z tego? Przecież tu jest mowa o radnym a nie o zastępcy.

   Usuń