czwartek, 19 marca 2015

Henryk zostaje, Zdzisia odchodzi

Dziś kolejny dzień wyborczego maratonu.
Odwiedzam wiejskie zebrania w Mokrym i Szczeglinie Nowym.
Po 27 latach odeszła z funkcji sołtysa Zdzisława Łobodzieć.
Na jej miejsce głosami 35 mieszkańców został wybrany Daniel Kalicki.
Nowymi członkami Rady Sołeckiej w Mokrym zostali:
1. Paweł Grębski
2. Adam Zieńko
3. Maciej Majewski
4.Aleksandra Małecka
GRATULUJĘ !
Jako radny uczestniczyłem też w wyborach sołectwa Szczeglino Nowe, które odbyły się w szkole podstawowej w Szczeglinie.
W tym sołectwie nieprzerwanie od 1988 roku jest sołtysem Henryk Grzybowski i będzie nim nadal, bo tak zdecydowało 27 mieszkańców, którzy wzięli udział w wyborach !!
Mieszkańcy wybrali też do Rady Sołeckiej:
1.Ryszarda Jaranowskiego
2. Jadwigę Grundkowską
3. Jana Czaplińskiego
4. Dariusza Kamińskiego
5. Romana Błażewskiego
Były też podziękowania za współpracę w poprzedniej kadencji:
I na koniec ciekawa statystyka.
Byłem jako radny na 5 zebraniach wyborczych w moim okręgu.
Frekwencja wyborcza: Maszkowo - 14 %, Szczeglino 20 %, Węgorzewo 22%, Mokre 26 %, Szczeglino Nowe 37 %
Ta dysproporcja między Maszkowem a Szczeglinem Nowym to namacalny dowód na to, że tam gdzie jest dużo ludności napływowej trudno o stworzenie wspólnoty.


14 komentarzy:

 1. Wyjątek potwierdza regułę bo akurat bardzo niska frekwencja w Szczeglinie była spowodowana brakiem kontrkandydata dla obecnego sołtysa i wielu mieszkańców zrezygnowana albo manifestując swoje niezadowolenie świadomie nie poszła na wybory. To czemu nikt nie startował? Ano z tego powodu, że ludzie się boją mafii wiedząc, że nie cofnie się przed najgorszymi podłościami w utrudnianiu życia swoim oponentom. Chcą mieć święty spokój. I nie znalazł się nikt kto gotów był się mierzyć z takim złem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z filozofią Pana Piotra kadencyjność sołtysów mogłaby zmienić stary układ. Ale jest to miecz obosieczny - zgodnie ze swoimi poglądami Pan Piotr nie powinien w kolejnej kadencji kandydować na sołtysa.

   Usuń
  2. Kadencyjność ma sens w przypadku tych stanowisko samorządowych, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, które płaci się za bycie wójtem lub burmistrzem, czyli tam gdzie zarobki przekraczają 11 tys. zł. W przypadku sołtysów to jest funkcja społeczna bez profitów, bo tylko dieta 300 lub 250 zł. Dlatego na stanowisko sołtysa nie ma często chętnych, albo jest tylko jeden.

   Usuń
  3. A dlaczego Pan kłamie? Sołtys jeszcze zbiera podatek i od tego też ma kasę więc to nie jest 200-300 zł. To ile zarabia zależy też od jego chęci bo jak nie chodzi po ludziach i nie zbiera podatku to nie ma też pieniędzy.

   Usuń
  4. Sołtys "chodzi po ludziach" jak roznosi podatki i za to nic nie dostaje.
   Gmina musi dostarczyć decyzje do końca lutego i gdyby nie "darmowi" sołtysi musiałaby zapłacić za dostarczenie przesyłki poleconej , albo poczcie, albo kurierowi. Pieniądze wpłaca przeważnie sołtysowi ten, kto nie ma konta internetowego, albo chce zaoszczędzić na dojeździe do Sianowa.
   Prowizja za zbieranie podatku plus dieta sołecka wynosi w praktyce mniej niż zasiłek dla bezrobotnego (568,50 zł netto po 3 miesiącach).
   Tak wygląda prawda, której Pan się domaga.
   Dlatego jest wyścig na stanowisko wójta i burmistrza, a na stanowisko sołtysa często trzeba robić łapankę ...   Usuń
 2. Na żadnym zebraniu nie było dyrektorki szkoły w Szczeglinie, czyżby nie zależało jej na kontaktach z rodzicami dzieci i pozyskaniu dla szkoły nowych uczniów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest pytanie, czy ktoś zaprosił Panią Dorotę na zebranie wyborcze ? U mnie w Węgorzewie była na zebraniu, bo ją zaprosiłem.

   Usuń
 3. Do siebie nie potrzeba zaproszeń, szkoła jest w Szczeglinie, gospodarzem zebrania była szkoła. W punkcie zebrania są sprawy inne, nie związane z wyborami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest Pan w błędzie, gospodarzem zebrania jest burmistrz, który je zwołuje i prowadzi.

   Usuń
 4. Pani Dyrektor jest" opluwana" od jakiegoś czasu ,wiele rzeczy się jej zarzuca ,ale myślę ,że wystarczyłoby przyjść do szkoły i porozmawiać na interesujące tematy.Zebranie wyborcze jest po to by wybierać.,a nie wyciągać sprawy nie związane z wyborami.Burmistrz nie pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ktoś nie wie ile pracy i serca Pani Dyrektor wkłada w tę szkołę,to niech nie pisze.Czyżby jakiś pionek p.Grzybowskiego miał Pani Dyrektor coś do zarzucenia? Dzieci byłoby więcej w szkole,gdyby p.burmistrz utworzył świetlicę w szkole,a nie na plebanii.Oczywiście,że tego nie zrobi,bo wtedy pani Iwanisik straciła by pracę.Przecież wszyscy wiemy jak jest naprawdę!Gmina nigdy nie była przyjazna szkole.W razie pytań lub wątpliwości proszę zgłosić się do Zarządu Stowarzyszenia lub do p.Dyrektor.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie,że w Mokrem wybrali młodego sołtysa i rade sołecka. Zobaczycie ,że coś zrobią !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam Oburza Mnie fakt , iż ludzie z własnej miejscowości plują na swoich sołtysów jak tak można a na imprezki pierwsi przychodzą !!! Pan Piotr ma Prawo być i radnym i sołtysem tak samo ta funkcje podwójną pełnił Pan Grzybowski był zarówno radnym jak i sołtysem więc też pan grzybowski nie powinien startować na sołtysa skro już miał funkcję radnego a mimo to startował ! Więc ludziska zostawcie naszego Pana Piotra w spokoju i dajcie mu możliwość pracować Pozdrawiam Pana Radnego i życzę dalszych sukcesów po mimo rzucanych kłód pod nogi .. J.

  OdpowiedzUsuń