poniedziałek, 9 lipca 2012

Tajemnica Gołogóry

Wczoraj wybraliśmy się na wypad za Polanów do Gołogóry, ot raptem czterdzieści kilka kilometrów...
Ta mało znana miejscowość urzeka swym pięknym położeniem, która kojarzy się z kaszubskimi i mazurskimi krajobrazami. Wokół wielkiego stawu biegnie jak przed laty brukowana droga. A tuż przy stawie zachował się piękny budynek starej szkoły.
Najciekawsza atrakcja czeka jednak na nas kilka kilometrów za wsią....
W środku lasu wznoszą się potężne żelbetowe konstrukcje. Aby uświadomić sobie jakie są ogromne, trzeba znaleźć punkt odniesienia, bo ten niewielki trójkąt od frontu, jest w rzeczywistości takich rozmiarów:
Trudno zrozumieć jaki było przeznaczenie tej zagadkowej budowli ?
Jest hipoteza, że była to fabryka łupania kamienia. Dziwne jest jednak to, że dookoła jest tylko las, a drogi dojazdowe są tylko gruntowe, więc wydaje się dość trudne transportowanie materiału do tej fabryki. 
Może budowla ta ma jakiś związek z Wałem Pomorskim, którego północnym fragmentem było Jezioro  Bobięcińskie, położone kilka kilometrów od tego miejsca ?
Dziwi mnie jeszcze coś, dlaczego gmina Polanów, nie potrafiła z tego tajemniczego miejsca zrobić atrakcji turystycznej ? 
2 komentarze:

 1. Witam,

  Rzeczywiście obiekt jest interesujący... Analizując zamieszczone przez Pana fotografie od razu nasuwa mi się podobna budowla zlokalizowana na terenie północnego Poznania, która konstrukcyjnie jest podobna. Proszę porównać:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Schron_przeciwlotniczy_na_Winogradach_w_Poznaniu

  Za militarnym wykorzystaniem budowli przemawiałby fakt braku utwardzonych dróg dojazdowych (prawdopodobnie takowe były w okresie jej wznoszenia ale potem zostały rozebrane) oraz leśna lokalizacja. Takowa stacja radiowo-telefoniczna jak najbardziej stanowiłaby element Wału Pomorskiego. Postaram się przejrzeć literaturę i może coś niecoś uda mi się w tej kwestii znaleźć.

  Serdecznie pozdrawiam
  Łukasz Gładysiak

  OdpowiedzUsuń
 2. 75 lat temu w około były tylko pola uprawne z dużą ilością kamienia... kolejka wąskotorowa także w pobliżu....

  OdpowiedzUsuń