niedziela, 12 października 2014

Rota na Kresach

Im częściej wracam ze wschodu, tym bardziej mam nieodparte wrażenie, że wracam od siebie. Z miejsc, które do mnie należą ...
Tydzień temu w sobotę odnalazłem kolejny fragment układanki.
Kolejny brakujący ślad z którego się wziąłem.
Ta kamienna tablica, którą odsłoniliśmy 4 października w polskim kościele w Nadwórnej, jest po to, aby dać świadectwo, że na Kresach mamy miejsca, które do nas wciąż należą.
Bo cmentarz w Nadwórnej jest tak samo polski, jak Powązki w Warszawie. I Tam i Tu leżą ci, którzy życie oddali za Polskę.

Jest tylko jedna różnica.
"Rota" śpiewana przez Polaków z lwowskiego chóru brzmi inaczej.
Brzmi tak, jakby była napisana wczoraj ...  

10 komentarzy:

 1. Witaj, widzę,że wyjazd się udał, super. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie wyjazdy, z których nie chce się wracać ...

   Usuń
 2. Nasza ziemia sianowska też pięknieje, z roku na rok jest co raz więcej wyremontowanych dróg, ścieżek rowerowych, zadbanych domów i zagród. Nie ma co wracać do zamierzchłych czasów, dawnych granic nic nie przywróci, trzeba żyć tym co teraz. Sianów jest DE BEST!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadzam się z poprzednikiem ,na temat zamierzchłych czasów. Dlatego że jeśli mam iść tokiem myśli przedmówcy,to należy zapomnieć o naszych zmarłych najbliższych,o poległych i zamordowanych w różnych katowniach-carskich ,gestapowskich ,ubeckich.Czy mamy zapomnieć o żołnierzach wyklętych -którzy walczyli w powstaniu antykomunistycznym po II wojnie światowej.Krytyka jest potrzebna ,ale nie krytykanctwo.Nie neguję,że ziemia sianowska pięknieje,ale Sianów-miasto to nie cała gmina jest wioska w gminie gdzie 60% mieszkańców ma kłopoty z dostępem do wody pitnej .Granice nie są dane na zawsze-Europa uprawiała myślenie życzeniowe starając się w Putinie widzieć demokratę,a co zrobił Putin-zmienił granicę Rosji zajmując Krym.

   Usuń
  2. My w Polsce wolność mierzymy krzyżami.
   Mamy dług do spłacenia.

   Usuń
  3. W Koszalinie oddano hołd salwami zmarłemu ubeckiemu "prokuratorowi", który INKĘ - bohaterkę sprawy niepodległościowej skazał na śmierć. To pokazuje gdzie obecnie się znajdujemy i kto tak naprawdę rozdaje karty.

   Usuń
  4. Niedawno otwarto piękny żłobek i to zasługa obecnego Burmistrza Berlickiego. Ludzie czekali na takie miejsce ładnych parę lat. I ten ogród na dachu, odlotowy! Cieszę się bardzo, że żyje w takich czasach, gdzie na moich oczach zmienia się gmina na lepsze.

   Usuń
  5. Jak czytam taki tekst jak powyżej, to przypomina mi się scena z filmu "MIŚ" i słowa wazeliniarza Jarząbka :"Łubu dubu, łudbu dubu niech nam żyje prezes naszego klubu"
   Działania Berlickiego idealnie pasuję do propagandy sukcesu w epoki Gierka.

   Usuń
 3. Panie Sołtysie na żłobek w Sianowie i w jego sąsiedztwie ludzie czekali kilka lat i nie ma to nic wspólnego z wazeliną. Proszę pojechać i zobaczyć ten obiekt, chętnie Pana oprowadzę. Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co ten wpis ma wspólnego w tym miejscu z miejscami pamięci o Polakach na Ukrainie ?

   Usuń