sobota, 7 września 2013

Wyspa pod wysokim napięciem

Jest na południe od Polanowa jezioro Kwiecko, na  jego środku bezludna wyspa.
Zawsze chciałem dopłynąć tam kajakiem...
Z wyspy widać najlepiej niezwykłą konstrukcję.
To elektrownia szczytowo - pompowa Żydowo.
To tymi rurami doprowadzana jest woda z jeziora Kamiennego na turbiny, gdy jest zapotrzebowanie na prąd. Gdy kończy się szczyt energetyczny, woda pompowana jest .... z powrotem do góry !!6 komentarzy:

 1. Jako ciekawostkę podam że to niespotykane ustawienie dwóch jezior zauważyli już Niemcy w 30 latach ubiegłego wieku iwtedy powstał już pomysł takiej budowli. Sama idea opiera się na dużej różnicy ceny prądu wyprodukowanego w różnych godzinach doby. Ten z godzin szczytowych ma duże wzięcie i powinien być drogi a ten z godzin nocnych nie ma zapotrzebowania i do produkcji trzeba dopłacać. I tak stworzyła się idea swoistego akumulatora z dwóch jezior i ładownaia energii między nimi . Klasyczne rozwiązanie zastosowane w Polsce w Żydowie po raz pierwszy a potem na górze Żar w Beskidach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za błyskawiczną i fachową instrukcję.

   Usuń
 2. no i jeszcze w Żarnowcu nieopodal niedokończonej elektrowni atomowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałeś z kim płynąć, a ja z chęcią bym się zabrał ;-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Widze Piotrze, ze sie rozkrecasz i zaczynasz dbac rowniez o sprawnosc gornych konczyn :)! Te niezbedna sprawnosc w kajakowaniu do tej pory troche zaniedbywales na rzecz dolnych konczyn, ktore to z kolei obciazales na rowerze. Poniewaz, zbliza sie jesien, pora roku nastrajajaca melancholijnie, pomysl o jeszcze o trzeciej dyscyplinie... Moze jakis spokojny pensjonat ze stajnia...? A jesli jeszcze gdzies Cie bedzie nosilo, to zawsze masz nieustajace zaproszenie na Leabank Square. Tutaj bedziesz mial kompana do kajakowania! A rzeka doslownie pod domem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest jeszcze coś, niezależne od pogody ... bocce.
   Pamiętasz co mi dałeś w prezencie ?
   Capise-te bocce ?

   Usuń