sobota, 22 czerwca 2013

Dziwna sprawa

Wierzę w to, że prawdziwa demokracja lokalna, sprowadza się do prostej zasady "nic o nas, bez nas"
Ale do rzeczy: jest koncepcja w gminie, aby zbudować parkingi dla wiejskich kościołów.
Takich kościołów w gminie Sianów jest dziewięć: Iwięcino, Osieki, Sucha Koszalińska, Karnieszewice Dąbrowa, Sieciemin, Ratajki, Sierakowo, Szczeglino i Węgorzewo.
Niestety wybrano tylko siedem lokalizacji (Iwięcino ma już parking), co przyjąłem z zaskoczeniem, bo nas nie było w tym zestawieniu.Osobiście podjąłem w tej sprawie interwencję, aby Węgorzewa nie pomijać u burmistrza (marzec) i u radnego (maj).
Dowiaduję się, że ....dwa tygodnie temu odbyła się wizja lokalna z udziałem proboszcza i władz gminnych. Niestety nikt sołtysa, nie zaprosił, aby mógł wyrazić opinię mieszkańców co do lokalizacji !
Z informacji od mieszkańców wiem, że wybrano miejsce po prawej stronie kościoła, które wymaga wycinku drzew, demontażu ogrodzenia i pewnie likwidacji krzyża misyjnego ...
A nasze zdanie jest takie, aby parking powstał naprzeciw kościoła (tam gdzie obecnie już parkują samochody). To idealny teren, który pozwala zrobić parking dla 12 samochodów, które parkując prostopadle do drogi, będą mogły na niej swobodnie manewrować.I co ważne: właściciel terenu jest też przychylny dla tej propozycji i wyraża zgodę na dokonanie podziału geodezyjnego, aby wydzielić potrzebny teren.
Wszystkie te argumenty, powinny być brane pod uwagę, bo taki parking będzie służyć MIESZKAŃCOM co najmniej 30 lat.
Warto więc zrobić go dla Nich.

4 komentarze:

 1. Hm, może trzeba się zapytać dlaczego w innym miejscu miałby być ten parking- ktoś na tym zyska? ktoś straci?

  OdpowiedzUsuń
 2. Parking na 12 stanowisk wymaga pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę wymaga prawa do dysponowania gruntem. Własność prywatna takiego prawa nie daje. Trzeba szukać innego rozwiązania bo nikt za darmo nie odda swego gruntu. Taniej będzie przestawic ogrodzenie i przenieść krzyż misyjny. I w czym tu problem???

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie róbmy z tego wielkiego halo, bo wydzielenie geodezyjne 1 ara ziemi na parking to banalnie prosta rzecz. A jaki może być koszt 1 ara ziemi rolnej? Gmina jak potrzebuje teren to kupuje (ostatnio od agencji w Osiekach pod budowę boiska sportowego) No tak, ale wszystko można skomplikować, bo "jak ktoś chce szuka sposobu, jak ktoś nie chce szuka problemu".
  Jak budowałem lapidarium na cmentarzu to musiałem zdobyć zaświadczenie od konserwatora zabytków, że się zgadza. W tym przypadku nie jestem pewien, czy się tak łatwo zgodzi, bo jest to znacznie bardziej poważna ingerencja w teren byłego cmentarza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Robienie parkingu przy samym kościele , gdzie aby on powstał należy wyciąć drzewa , zdemontować ogrodzenie i przesunąć krzyż jest głupota skoro plac po drugiej stronie i tak służy mieszkańcom jako parking, i wymaga to znacznie mniej pracy .
  :-)

  OdpowiedzUsuń