czwartek, 2 lutego 2017

Gorzkie słowa

"To czym jest sołectwo, zależy od świadomości obywatelskiej Rady Gminy i wójta, bo jeśli jej nie ma, to sołectwo jest wydmuszką" - te słowa wypowiedziała we wtorek  Joanna Iwanicka redaktor naczelna Gazety Sołeckiej.
Powiedziała je podczas konferencji, którą zorganizowała senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Jechałem do Warszawy nie po to, aby być na tej konferencji statystą, ale by zabrać głos. 

I ten głos zabrałem podczas dyskusji ...

Mówiłem w Senacie RP o problemach z uruchomieniem ustawowego funduszu sołeckiego na podstawie obserwacji z gminy Sianów.
Nie rozumiem oporu w jego wprowadzaniu u nas, bo tam gdzie on funkcjonuje sołtysi są zadowoleni.
Nawet bardzo !

4 komentarze:

 1. Zgaduję, że powodem tego oporu jest brak funduszy w państwowej kasie, i nieprzewidziany takowy wydatek w budżecie na 2017 rok. Domyślam się jednak, że najlepszy sołtys w naszym (k)raju nie odpuści, bo z pewnością wie o tym, że kropla potrafi wyrzeźbić skałę ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uruchomienie funduszu sołeckiego w gminie Sianów postuluję od dwóch lat jako radny. Dzięki przystąpieniu do niego, mieszkańcy dostaliby 3- krotnie większe pieniądze do dyspozycji na swoje potrzeby dzięki refundacji z budżetu państwa. 70 procent gmin w Polsce korzysta z tego rozwiązania. My też powinniśmy to robić, bo mamy olbrzymie potrzeby na terenach wiejskich.

   Usuń
 2. To dlaczego nie można uruchomić takiego funduszu???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie proszę skierować do Pana Burmistrza Macieja Berlickiego, bo ja nie widzę przeciwskazań.

   Usuń