sobota, 8 października 2016

Spotkanie z Hetmanem

Obce wojska tylko dwa razy zajęły Moskwę. Raz zrobił to Napoleon, a raz Polacy pod wodza hetman Stanisław Żółkiewskiego.
Tydzień temu byłem w Żółkwi na Ukrainie, w której leży jeden z największych polskich hetmanów Stanisław Żółkiewski.

O bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r każdy pamięta, a o bitwie pod Kłuszynem 4 lipca 1610 r nie każdy pamięta. A to w tej bitwie 5800 husarii rozniosło w pył ponad 30 tys wojska rosyjsko szwedzkiego i pozwoliła wojskom polskim zająć Moskwę.

Żółkiew został wybudowana przez Żółkiewskiego od podstaw na wzór Zamościa. Niestety po wojnie została odcięta od Polski granicą. Zabrakło 40 kilometrów ...
Na grobowcu Hetmana leżą świeżę kwiaty. A mnie wzrusza inskrypcja z 1937 r ...
Żółkiew była też ulubioną rezydencją Jana III Sobieskiego i cieszy mnie fakt, że w odbudowywanym pałacu dumnie prezentuje się herb Rzeczpospolitej z okresu Powstania Styczniowego.
Mały dowód na to, że powoli powraca na Kresy pamięć o Rzeczpospolitej ....

3 komentarze:

 1. Zajęcie Moskwy przez Polaków to akurat wstydliwy moment w naszej historii, nie ma się czym chwalić.. To co robili w Moskwie, Smoleńsku i pod Siergiew Posadem świadczy o tym, że nie przyświecały im chrześcijańskie idee..

  m.

  p.s.

  https://www.facebook.com/szymonholowniaoficjalny/posts/546938372097625:0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię Szymona Hołownię jako człowieka i doceniam jego talent publicystyczny jeśli chodzi o sprawy kościoła, ale nie jest on dla mnie autorytetem jeśli chodzi o historię wojskowości. Wojny toczone w XVII w nie należy oceniać z naszej perspektywy, bo wszystkie one były krwawe i nie liczono się w nich z innymi wyznaniami.
   W odróżnieniu od Francuzów w 1812 r, Polacy zajęli Moskwę bez walki na mocy negocjacji jakie przeprowadził Żółkiewski z rosyjskimi bojarami. Wojsko polskie weszło na Kreml bez walki, bo planowano, że carem zostanie Władysław IV syn polskiego króla. To co wydarzyło się potem w Moskwie nie było dziełem Żółkiewskiego, bo ten powrócił do kraju.
   Ten post dotyczy mojego pobytu w Żółkwi, a nie w Moskwie.
   Gdy będę w Moskwie, to o niej napiszę ...

   Usuń
 2. A c można powiedzieć o dzisiejszych wojnach ,bijemy się na patyki czy mordujemy się na potęgę.

  OdpowiedzUsuń