niedziela, 16 października 2016

Polska szkoła we Lwowie


Był we Lwowie do 1939 r polski Uniwersytet, była też polska Politechnika, a pod Lwowem była Akademia Rolnicza w Dublanach. Działało około trzydziestu gimnazjów państwowych i prywatnych. Straty dla Polski związane z rozproszeniem i likwidacją tej sieci szkolnictwa po przegranej wojnie w 1945 r są ogromne. To tak jakby kazać mieszkańcom Krakowa opuścić swoje miasto i pozamykać krakowskie uczelnie i szkoły ... 

Obecnie we Lwowie działają nadal tylko dwie polskie szkoła nr 10 i szkoła nr 24. Pierwsza z nich Szkoła Ogólnokształcąca nr 10 im. św. Marii Magdaleny obchodzi w tym roku niezwykły jubileusz 200 -lecia. Z dyrektor tej szkoły Martą Markuniną nawiązałem kontakty ponad dwa lata temu w kwietniu 2014 r. Obecnie nowym dyrektorem jest Ryszard Vincenz.
Szkoła ta bywa nazywana pieszczotliwie przez lwowian "Magdusią" (kościół św. Marii Magdaleny widoczny jest w tle) lub "szkołą pod trójkątem" ze względu na charakterystyczne wejście. 
W tym roku miałem okazję zobaczyć nowy sztandar szkoły, który został ufundowany dzięki funduszom zebranym w Polsce. Miałem też szczęście poznać najstarszą nauczycielkę Panią Marię Iwanową, która uczy j. polskiego w szkole od 1957 r !
Na Ukrainie Dzień Nauczyciela obchodzony był 30 września, a ja swój post piszę dziś...
Robię tak celowo, bo chcę upomnieć się o tamtych nauczycieli, których zarobki wynoszą od 70 do 100 dolarów miesięcznie ...
...a dwa dni temu był hucznie obchodzony w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Narodowej nie państwowej ....
Może warto przypomnieć Polakom w kraju, że Naród to Wspólnota której nie ogranicza graniczny szlaban ...   

2 komentarze:

  1. Pytanie: Jaką wojnę przegraliśmy ostatnio i z kim(!?), skoro zlikwidowano w Polsce tyle szkół?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak to jaka wojna polsko-polska.

    OdpowiedzUsuń