środa, 10 grudnia 2014

Rada bez tajemnic - głosowania

Jako radny jestem przedstawicielem swoich wyborców i dlatego mam zamiar na bieżąco informować o tym, co się dzieje w Radzie Miejskiej.
Wczoraj na sesji w Sianowie dokonano obsady Stałych Komisji Rady Miejskiej.
Członków komisji wybiera się poprzez głosowanie radnych.
Obecnych było 14 radnych: 10 reprezentowało władzę, a 4 opozycję.
Podaję wyniki głosowania: Z (za), P (przeciw), W (wstrzymał się)

Kandydaci do Komisji Rewizyjnej:
1. Grzegorz Grygiel PRZEWODNICZĄCY
2. Kazimierz Salik
3. Sylwester Pietrzycki
Komisja powołana stosunkiem głosów Z - 14, P - 0, W - 0

Kandydaci do Komisji Rolnej:
1. Halina Gnacińska PRZEWODNICZĄCA
2. Ryszard Socha
3. Grzegorz Kowalczyk
4. Sylwester Pietrzycki
5. Wiesław Raczyński
Komisja powołana stosunkiem głosów Z- 13, P - 0, W - 1

Kandydaci do Komisji Rozwoju i Gospodarki:
1. Maciej Lewandowski Z - 11, P - 0, W - 3 PRZEWODNICZĄCY
2. Paweł Hojarski Z - 12, P - 0, W - 2
3. Magdalena Grzywacz Z - 14, P - 0, W - 0
4. Andrzej Danielewicz Z - 14, P - 0, W - 0
5. Grzegorz Kowalczyk Z - 10, P - 0, W - 4

6. Piotr Kłobuch Z - 4, P - 8, W - 2 NIE WYBRANY
Komisja powołana stosunkiem głosów Z -10, P - 0, W - 4

Kandydaci do Komisji Społeczno - Oświatowej:
1. Wiesław Raczyński Z -10, P - 0, W - 4 PRZEWODNICZĄCY
2. Tomasz Przygudzki Z - 9, P - 0, W - 5
3. Grzegorz Grygiel Z - 9, P - 0, W - 5
4. Sylwester Pietrzycki Z - 9, P - 0, W - 5
5. Maciej Lewandowski Z - 10, P - 0, W - 4

6. Piotr Kłobuch Z - 4, P - 10, W - 0 NIE WYBRANY
Komisja powołana stosunkiem głosów Z - 10, P - 0, W - 4

Kandydaci do Komisji Ochrony Środowiska:
1. Andrzej Danielewicz PRZEWODNICZĄCY
2. Grzegorz Grygiel
3. Piotr Kłobuch
4. Tomasz Przygudzki
5. Maciej Lewandowski
Komisja powołana stosunkiem głosów Z -14, P - 0, W - 0

Kandydaci do Komisji Budżetowej (przewodniczący wchodzą bez głosowania):
1. Grzegorz Grygiel
2. Halina Gnacińska
3. Maciej Lewandowski
4. Andrzej Danielewicz
5. Wiesław Raczyński
6. Magdalena Grzywcz Z- 14, P - 0, W - 0
7. Irena Banaśkiewicz Z - 13, P - 0, W - 1
8. Paweł Hojarski Z - 14, P - 0, W - 0
9. Tomasz Przygudzki Z - 9, P - 0, W - 5 PRZEWODNICZĄCY

10. Ryszard Socha Z - 5, P - 8, W - 1 NIE WYBRANY
Komisja powołana stosunkiem głosów Z - 10, P - 0, W - 4

Jak widać do obsadzenia było 32 miejsca ... opozycja dostała    .... 4 miejsca.

Największy paradoks tych głosowań to wycięcie z komisji budżetowej Ryszarda Sochy (doświadczonego radnego kilku kadencji) i umieszczenie na stanowisku przewodniczącego tej najważniejszej komisji Tomasza Przygudzkiego, który jest najmłodszym radnym (23 lata) i nigdy nie był w Radzie Miejskiej ... 
Mając większość w Radzie można zrobić wszystko, co się chce.
Można zablokować każdą osobę ... ale ...
...jest pytanie, czy to jest dobre dla mieszkańców gminy Sianów?

24 komentarze:

 1. Piotrze, a jak można podpisywać i publikować uchwały in blanco kilka dni przed sesją? W Sianowie wszystko można.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy do któreś komisji zgłaszał Piotr swoją kandydaturę, jeśli TAK to do jakiej?

  OdpowiedzUsuń
 3. Sorrry teraz zobaczyłam, że do dwóch.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale tak naprawdę Pan się dziwi czy to zdziwienie jest tylko takie "udawane"?
  Pamiętając sposób prowadzenia kampanii wyborczej przez KWW Zielony i tak należy poczytać jako sukces i dobrą wolę ze strony większości, że nie dokonali ostracyzmu i opozycja uzyskała jakiekolwiek miejsca w jakichkolwiek komisjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne ma Pan poglądy ...
   Ja patrzę i porównuję standardy.
   W Sejmie który jest bardzo skłócony, istnieje kulturalna zasada, że mimo kolosalnych różnic wszystko dopuszcza się opozycję do udziału w pracach komisji. I każdy ma swą reprezentację w każdej komisji.
   Ale po co tak daleko szukać ...
   W najbliższym czasie przedstawię też podział komisji w Koszalinie.

   Usuń
  2. Mam poglądy nie dziwne, tylko inne od Pańskich. Ja też patrzę na standardy i uważam, że aby oczekiwać jakichkolwiek samemu też trzeba jakieś spełniać. A tych zabrakło w przeprowadzonej przez KWW Zielony kampanii. Tak, oczywiście, jestem zwolennikiem obecnej "władzy" bo moim zdaniem jest niezła a już z całą pewnością lepsza od tych wszystkich sprzed czasu Pana Wątroby.
   Pan sam zapowiadał niedawno, że będzie "twardą, niewygodną" opozycją (czy jakoś tak, w każdym razie sens zachowałem). No to czego Pan oczekuje? Jaki normalny człowiek rzuca sobie kłody pod nogi? Nie ma tu się nad czym użalać i czemu dziwić. Sam Pan wybrał taką drogę.

   PS Ile razy trzeba być radnym, żeby według Pana móc zostać przewodniczącym jakiejś komisji (która jak Pan sam stwierdził cyt."tylko opiniuje uchwały")? Chodzi mi o Pana Przygudzkiego bo skoro prawo to dopuszcza, a ludzie zdecydowali, że go chcą i to bardzo (4-ty wynik wśród radnych), to o co Panu chodzi? Jakie znaczenie ma tu wiek? - A może odwróćmy sytuację i zapytajmy czy Pan Salik nie jest za stary na komisję rewizyjną? Uważam, że nie jest. Tak, jak Pan Przygudzki nie jest za młody. Bo tu nie o wiek chodzi tylko o to, co kto ma w głowie. Słyszał Pan np. o tym, że najmłodszy BURMISTRZ w Polsce ma 25 lat? Vox populi, vox Dei...
   Rozumiem, że według Pana ten najmłodszy burmistrz w Polsce powinien wcześniej być radnym a jeszcze wcześniej sołtysem żeby w ogóle mógł kandydować. Mam nadzieję, że zarówno Pan Salik jak i Pan Przygudzki udowodnią, że wiek nie musi w niczym przeszkadzać.

   Usuń
  3. Bardzo pokrętna argumentacja, która sprowadza się do stawiania zasłony dymnej.

   Komisja budżetowa to nie to samo co inne komisje i dobrze by było, gdyby jej przewodniczącym był doświadczony radny, bo w grę wchodzą duże pieniądze.

   Jak duże ? .... ponad 48 milionów złotych.
   Tyle wyniosą wydatki budżetu Gminy Sianów na rok 2015.

   Usuń
 5. Panie Piotrze to było przecież do przewidzenia , że ONI nie pozwolą Wam zająć zbyt mocnej pozycji w Radzie. Zbyt mocnej czyt. niepotrzebnie zagrażającej ICH interesom. Ja się bardzo cieszę , że choć cztery osoby będą reprezentować " opozycję " ( pisze w cudzysłowie bo to Wy powinniście być Władzą a oni opozycją ). Bądźcie równoważnią dla niektórych ich absurdów. Na szczęście ONI muszą sie teraz liczyć z Wami ... :) pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komisje liczą przeważnie 5 osób (poza rewizyjną - 3 i budżetową - 9) i głosowania odbywają się zwykłą większością głosów.
   Dlatego przyznanie 1 miejsca opozycji NICZYM NIE GROZI WŁADZY, bo i tak ma jeszcze własnych 4 radnych, którzy przegłosują co chcą. Podobnie w budżetowej danie 2 miejsc nic nie zmienia, bo wciąż mieliby większość poprzez 7 własnych radnych.
   A przecież ... komisje tylko opiniują uchwały, a dopiero potem głosuje nad nimi cała rada, gdzie władza i tak może wszystko uchwalić swoimi 11 głosami.

   Usuń
  2. zgadza się, że taka ilość członków opozycji w Radzie gwarantuje IM praktycznie swobodę działania. na pewno będzie Wam ciężko przebić się przez ICH mur, będą blokować wszystkie Wasze pomysły. Ale i tak uważam , że jako Radny będzie Pan miał większe możliwości realizowania swoich planów dotyczących chociażby naszej pięknej wsi.... :) pokażcie ludziom absurdy ICH decyzji, ICH działań.... a za 4 lata wszystko się może zmienić, może ludzie w końcu przejrzą na oczy

   Usuń
 6. Panie Piotrze, to prawda, że Pan i pozostali 3 radni nie macie dużych możliwości działania, ale dzięki Panu przynajmniej o wszystkich działaniach władzy będziemy informowani. Coś mi się wydaje, że nie będzie Pan popularny wśród tej Rady. Życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zależy mi na popularności. Zależy mi na prawdzie.

   Usuń
 7. Szanowny Panie o innych poglądach! Ja również mam inne poglądy prawdopodobnie w porównaniu z całą społecznością naszej gminy. Ale niezmiernie irytujące jest ciągłe przytaczanie argumentów jakoby KW Pani Zielony miał teraz zbierać ciosy za ,,złą,, kampanie ...
  Proszę mi powiedzieć co chciałby Pan aby w zadość uczynieniu zrobił komitet Pana Berlickiego?
  Bo czyż nie jest karygodne wykorzystywanie pieniędzy gminy do kampanii wyborczej, robienie imprez gminnych tuż przed wyborami tak by można było pokazać jak to dużo robi się dla gminy, czy nie karygodne jest ograniczanie informacji przekazywanych za pomocą strony internetowej gminy, strony na facebooku, gazety gminnej tylko do informacji promujących Pana Burmistrza oraz jego komitet, czy nie karygodne jest wykorzystywanie sali kina, do zamkniętej imprezy komitetu a nie jako przedstawiciel społeczności do zrobienia otwartej debaty w której należało merytorycznymi odpowiedziami udowodnić posiadane kompetencje ... itd itd
  Czego powinni spodziewać się osoby z komitetu Pana Berlickiego ... może jak za dawnych czasów ... chłosta publiczna?

  I tu pozwolę sobie na wypowiedź przedstawiającą moje poglądy.

  Pozwólmy im się wszystkim wykazać, nie pozwalajmy im się obrzucać błotem, niech tracą energię na pracę na naszą rzecz, po to ich wybraliśmy.
  ALE PONAD WSZYSTKO PATRZMY IM NA RĘCE ROZLICZAJMY Z KAŻDEJ DECYZJI, OCENIAJMY ICH PRACĘ I KOMPETENCJE. KRYTYKUJMY BŁĘDY.

  po to ich wybraliśmy!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Wykorzystywanie pieniędzy gminy do kampanii wyborczej - nie wiem o czym Pan pisze, może Pan to doprecyzować?
   2. Robienie imprez gminnych tuż przed wyborami tak by można było pokazać jak to dużo robi się dla gminy - w tej gminie przez ostatnie cztery lata zrobiono więcej niż przez poprzednie 4 kadencje więc imprezy (których jakiegoś specjalnego natężenia przed wyborami nie zauważyłem - może znów warto byłoby doprecyzować o co chodzi?) chyba nic tu nie zmieniają.
   3.To, co według Pana jest ograniczaniem informacji przekazywanych za pomocą strony internetowej gminy, strony i gazety gminnej to według mnie racjonalny rozdział pomiędzy to, co ważne i to co mniej ważne. Ja nie mam potrzeby czytania wyłącznie o Węgorzewie, choć i o tej miejscowości poczytać lubię, jak dzieje się tam coś ciekawego. W gminie jest przede wszystkim miasto Sianów i dwadzieścia kilka sołectw - trzeba zachować jakieś proporcje (o facebooku się nie wypowiadam bo nie mam tam konta i nie wiem co się tam dzieje).
   4. Wykorzystywanie sali kina, do zamkniętej imprezy komitetu a nie jako przedstawiciel społeczności do zrobienia otwartej debaty w której należało merytorycznymi odpowiedziami udowodnić posiadane kompetencje - a dlaczego jeden komitet ma sponsorować debatę drugiemu? Spotkanie, o którym Pan pisze mógł zorganizować za swoje pieniądze każdy komitet.

   Usuń
  2. Szanowny Panie,

   każdy ma swoje poglądy ...

   Moim zdaniem (do którego mam prawo) i w mojej ocenie tak jest ... ja tak widzę fakty i zdarzenia ...
   Nie mam zamiaru prowadzić z Panem dyskusji na ten temat., kto i za czyje pieniądze co robił ... bo nie to było celem mojej wypowiedzi.

   Ja mam swoje zdanie na ten czy inny temat Pan swoje każde z nas ma do tego prawo.

   Przed kolejnymi ważnymi wyborami oczekuję, że Pan Burmistrz i Radni wykorzystując swoje medialne kontakty zorganizują debaty, wystąpienia, spotkania ... być może jak dobrze popracują znajda paru sponsorów, ja z przyjemnością dorzucę się by móc posłuchać ciekawych dyskusji ...

   Oczekuję (i to od zaraz) także większej ilości informacji na stronie internetowe, w gazecie w innych mediach, dotyczących nie tylko spraw promujących zamknięte grono. Dlaczego nie każdy może zgłosić artykuł do naszej gazety.
   Ponadto Pan wybaczy, ale selekcji informacji co do ważności, ciekawości i jakości dokonam sama.
   Kiedyś cenzura robiła to za nas dziś mamy prawo robić samodzielnie.

   Co do imprez to kiedyś w Polsce wyjątkiem były koncerty np. ogólnoświatowych sław, lecz to się zmienia.. i nasza gmina nie jest tu wyjątkiem, nie zostaje z tylu, choć można by zadać pytanie czy inna ekipa ludzi nie zrobiłaby tego lepiej ...

   Proszę spróbować napisać coś konstruktywnego, podpowiedzieć pomysł na kolejne zadanie dla naszych samorządowców ...

   Życzyłabym sobie by wybrani przez nas ludzie zarządzali naszą gmina kompetentnie, uczciwie i mądrze.

   I z ciekawością będę śledzić blog Pana Piotra bo jak sądzę będzie to źródło niecenzurowanej informacji, na to liczę.

   Usuń
 8. Szanowny Panie o innych poglądach, zwolenniku obecnej władzy!
  Porównanie umijętności pana Przygudzkiego z panem Salikiem jest dalece niestosowne. Uważam , że członkowie komisji powinni być wybierani wg umiejętności, swoch możliwości, zaangażowania, kompetencji a nie na zasadzie,, piaskownicy '' tego lubię a tego nie lubię. Gmina to nie prywatny teren. Widać wyrażnie , że radni z KW Mirosławy Zielony są,,be", czyli pan Burmistrz pokazuje kto tu rządzi. Tu nie trzeba tego pokazywać , my wiemy ,więc proszę podejmować decyzje zgodnie z założeniami pracy rady, nie kierować się emocjami. TEGO OCZEKUJE SPOŁECZEŃSTWO.Zawsze będzie ktoś kto inaczej klaszcze i robi to po to , by nie ogarnnął wszystkiego nepotyzm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Społeczeństwo wybrało tak, że jesteście w opozycji. Ale Wy tej woli nie szanujecie bo nie chcecie się z tym pogodzić.

   Usuń
 9. Zastanawia mnie fakt , że pan Horajski nie jest w komisji ochrony środowiska skoro wypowiadał się na łamach prasy, że będzie wlczył z ,, odorem'' wysypiska. I to jest dowód na to co znaczą przedwyborcze obietnice.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoła Aktywu Partyjnego przy Komitecie Powiatowym PZPR to doskonałe doświadczenie oświatowe obecnego przewodniczącego komisji społeczno-oświatowej W. Raczyńskiego

  OdpowiedzUsuń
 11. Od ojca słyszałam, że całe to środowisko było czerwone jak buraki a w Osiekach żyje jeszcze człowiek w wieku Kiszczaka, którego wszyscy się bali.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzisiaj jest rocznica wprowadzania stanu wojennego, ten który go wprowadził stoi już przed Najwyższym Trybunałem, inni będą tam niedługo, ich ziemskie życie dobiega końca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielu członków gminnego WRON-u, zajmuje teraz pierwsze ławki w kościołach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki Panu Piotrze Sianowianie poznają prawde co dzieje sie w naszej gminie i co robia Janosika radni .

  OdpowiedzUsuń