Cieszy mnie też, że na zaproszenie naszego kowala Marcina Czerneckiego przybyło do nas w tym roku aż dwunastu kowali z całej Polski !
Tak wiele się działo, że momentami brakowało miejsca na placu przed naszą świetlicą...
Impreza odbyła się głównie dzięki projektowi napisanemu przez Stowarzyszenia "Refugium", które prowadzi Szkołę Podstawową w Szczeglinie.
Specjalną atrakcją był pokaz podkuwania konia, który obecnie jest już zupełnie nieznany na wsi.
Tę wąską specjalizację kowalstwa potrafi wykonywać bardzo niewielu kowali podkuwaczy.
Wśród nich jest też ... jedna kobieta Ania Podorecka z Poznania.
Najważniejszym efektem pleneru kowalskiego w Węgorzewie jest jednak praca zbiorowa z okazji 100 - Niepodległości Polski. Przedstawia ona ułana na koniu z proporcem i kowala z kowadłem i ma związek z faktem, że w Węgorzewie była kuźnia i w 1946 r osiedlili się u nas ułani z Warszawskiej Brygady Kawalerii.
Każdy element tej płaskorzeźby wykonywał inny kowal. Jeden robił proporzec, inny grzywę konia, a jeszcze inny czapkę ułańską i kowadło ...
To tych dwunastu kowali razem z podkuwaczką Anią stworzyli tę niezwykłą pracę: Marcin Czernecki, Janek Ceronik, Oskar Jakubowski, Leszek Skupiński, Adam Stachowicz, Jarek Fornal, Maciej Karasiuk, Ania Podolecka, Marian Kwaśny, Andrzej Puszkarski, Lech Trawicki, Adam Kosakowski, Jarosław Kosman oraz Maks Cebula.
Jako sołtys Węgorzewa Koszalińskiego serdecznie dziękuję przybyłym kowalom i wszystkim
za pomoc
w organizacji Przystanku Kuźnia, który odbył się
w dniach 7, 8, 9 września 2018 r.
w organizacji Przystanku Kuźnia, który odbył się
w dniach 7, 8, 9 września 2018 r.
Było super !
Do zobaczenia za rok !