poniedziałek, 28 marca 2011

Trzy POM-y na sesji


Dziś nietypowo, bo na sali sianowskiego gimnazjum, odbyła się sesja Rady Miejskiej. Widownię zapełnili w większości uczniowie. Przybyło też kilku nowych sołtysów, którzy zostali świeżo wybrani (Kleszcze, Sierakowo, Kłos).
Dla nas najważniejsze było dziś przegłosowanie uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Węgorzewo na lata 2011-2018. Pewnie niektórzy pamiętają jak pisaliśmy ten POM w 2009 i jakie mieliśmy oczekiwania co do zmian w naszej miejscowości.(Rada Miejska uchwaliła go zresztą pierwszy raz w kwietniu 2009). Niestety z 8 projektów tam zapisanych, przez 2 lata dostaliśmy zielone światło z gminy, tylko na plac zabaw. 
Teraz plan jest taki, aby latem przebudować 3 ostatnie świetlice, które jeszcze nie zostały zakwalifikowane. Czekamy więc cierpliwie na szansę dla Węgorzewa w towarzystwie Bielkowa i Garbówka.  




    
  

niedziela, 27 marca 2011

Pasjans


Zanim wznowimy prace nad LAPIDARIUM w Węgorzewie, muszę dopasować wszystkie elementy układanki. Problem polega na tym, że nasz projekt jest tylko szkicem, na którym nie ma ważnych informacji. Zrobiliśmy inwentaryzację i wiemy jakie mamy fragmenty pomników, ale jak to teraz ze sobą zestawić?
Zrobiłem więc zdjęcia i ułożyłem je dziś na starej skrzyni. Zaparzyłem kawę i zabrałem się do układania fotografii szukając właściwego ustawienia. Trochę to przypominało układanie pasjansu.
Najważniejsze, że pasjans wyszedł !!

piątek, 25 marca 2011

Wszystkie kwiaty dla Beaty


W poniedziałek dziękowałem publicznie tym wszystkim, którzy współpracowali ze mną dla Węgorzewa przez ostatnie cztery lata.
Jednak specjalne chcę podziękować Beacie, która wspierała mnie szczególnie aktywnie. Brała udział we wszystkich imprezach i projektach, które realizowałem przez ten czas. 
Beatko - Wielkie Dzięki ! 

poniedziałek, 21 marca 2011

Wybory sołeckie w Węgorzewie


Cztery lata minęły jak z bicza strzelił. Koniec mojej kadencji jako sołtysa i koniec kadencji Rady Sołeckiej.
Sala zapełnia się z minuty na minutę, ludzie stoją w kolejce, by zapisać się na listę uprawnionych. Zebranie zaczyna się o 19.15, gdy na liście jest 80 osób. Brakuje miejsc do siedzenia i najmłodsi siedzą wprost na podłodze.
Mam 9 minut, by powiedzieć o czterech lata mego życia dla Węgorzewa i podziękować tym wszystkim, którzy pomagali mi zmieniać naszą miejscowość. Było tych osób sporo i to jest właśnie siła Węgorzewa. Olbrzymi potencjał ludzi, którzy potrafią się przyłączyć i coś dać od siebie innym. 
To zdecydowało, że kolejny raz kandyduję, bo wiem, że za ludzi z mojej miejscowości nie muszę się wstydzić. I za mój wynik w głosowaniu, też się nie muszę wstydzić:  77 głosów za, 3 głosy nieważne.
Głosowanie na członków 6-cio osobowej Rady Sołeckiej, też było ciekawe, bo zgłoszono, aż 8 kandydatur. Oznacza to, że było więcej chętnych niż miejsc, podczas, gdy cztery lata temu każdy zgłoszony się dostał. Ostatecznie nowa Rada Sołecka została wybrana w składzie: Wiesława Karasiuk, Barbara Cywińska, Genowefa Kowalska, Krzysztof Jakubowski, Kamila Godyla i Kamil Puzio. 
I choć nowi członkowie stanowią połowę rady, to myślę, że sobie poradzą.
Sursum corda Węgorzewo !! 

niedziela, 20 marca 2011

Leć Adam, leć !

Dziś w Planicy Adam Małysz oddał ostatni skok w swej karierze. Nie do wiary, że to już koniec! Cała Polska żyła przecież skokami od listopada do marca przez ostatnie 10 lat !
I tym razem los uśmiechnął się do niego, bo nie tylko dał mu dziś 3 miejsce, ale dał mu do towarzystwa na 1 miejscu Kamila Stocha. Dwóch Polaków na podium, tego jeszcze nie było!
Adam wybrał dobry moment by odejść. Nie każdy to potrafi, podobnie jak nie każdy potrafi unieść ciężar sławy mistrza.
Prawdziwy góral, z charakterem. 

środa, 16 marca 2011

Nasze gwiazdy


Dziś wybraliśmy się na profesjonalne nagrania do Koszalina. Zespół "Złoty Dukat" zaśpiewał w składzie Ewa, Beata, Bogusia i Angelika oraz Darek, Tomek, Kazimierz i Piotr.
Materiał pójdzie teraz do obróbki, a efekt końcowy usłyszycie w Radiu Koszalin na koniec marca.

wtorek, 15 marca 2011

Biblioteka pełna pieniędzy


W Węgorzewie podatek od nieruchomości mieszkańcy mogą zapłacić bezpośrdnio u sołtysa. Na ten krótki czas do biblioteki przychodzą ci, którzy cenią sobie tradycję i wygodę. Bo choć można zapłacić w banku, to lepiej przekazać pieniądze bez prowizji do gminy przez sołtysa.

poniedziałek, 14 marca 2011

Szlifowanie lidovek


Dzis nietypowo spotkaliśmy się na próbie w poniedziałek, aby podszlifować cztery utwory, które mamy zamiar nagrać. Czas już dojrzał bowiem do tego, żeby "Złoty Dukat" zaprezentował coś nowego w Radiu Koszalin. I choć nasze nagranie "Na Orave dobre" świetnie sobie radzi na Ludowej Liście Przebojów (od debiutu w listopadzie, 8 razy było notowane na pierwszym miejscu !!), to pora na nową lidovkę, pora na nowy hit! 

niedziela, 13 marca 2011

Konfitury z płatków róży


Pogoda sprzyja podróżowaniu i kolekcjonowaniu doznań. Jedziemy spojrzeć na morze.
A po spacerze warto odpocząć. I choć jest coraz więcej lokali w Kołobrzegu, to jednak nie oznacza to, że wraz z ich ilością rośnie jakość parzonej kawy. Wciąż trzeba szczęścia, aby znaleźć miejsce z klimatem, gdzie można posiedzieć i posłuchać muzyki jak ze "Siesty" Kydryńskiego.
My znaleźliśmy takie miejsce nieopodal kołobrzeskiej bazyliki, gdzie kawa smakuje tak jak kawa, ciasto nie udaje ciasta, a konfitury są z płatków róży...   

piątek, 11 marca 2011

Ławeczka i gościniec


Marzyła mi się ławka przy drodze, na której każdy mógłby przysiąść latem w cieniu węgorzewskich lip. Dobrze jest tak zatrzymać się na chwilę i popatrzeć na wiejski gościniec. 
I oto proszę już jest. Pan Franek Miśkowiec obiecał na jesieni, że zrobi i zrobił.
Cenię ludzi którzy dotrzymują słowa i którzy potrafią dać coś od siebie innym.
Dzięki Panie Franku!

czwartek, 10 marca 2011

Węgorzewskie archiwum X

Jest taki film Michelangelo Antonioniego, nazywa się "Powiększenie". Fotograf robi banalne zdjęcie. Nie wie, że w tle wśród drzew ktoś dokonuje morderstwa. Dopiero w ciemni fotograficznej, gdy powiększa negatyw, dostrzega postacie o których nic nie wiedział.

Tomek odwalił kawał dobrej roboty, bo udało mu się wydobyć ze zdjęcia, które opisywałem 21 lutego, cień postać którą złapał przypadkowo obiektyw. To niezwykła sprawa móc odkryć szczegół, którego od 1945 r nikt nie zauważył.
Za dwójką polskich żołnierzy stoi na drodze w tle, chłopiec w charkterystycznych spodniach na szelkach. Jedną rękę trzyma na trzonku kija lub kierownicy (hulajnogi?), drugą podpiera głowę.
Ubiór i miejsce wskazują na niemieckiego chłopca. 
Móc spojrzeć z 2011 r wstecz, tak aby zobaczyć te szczegóły wiejskiej drogi, to tak jakby cofnąć się na moment w czasie do 1945 r.  

niedziela, 6 marca 2011

Kościernica - resztki fortuny

Kościernica leży tuż za granicą gminy Sianów i trudno mi zrozumieć, dlaczego po podziale administarcyjnym została włączona do gminy Polanów? Masę rzeczy łączy mieszkańców przecież ze Szczeglinem. Dzieci chodzą tam do szkoły i do szczeglińskiej parafii należą też wierni z tej miejscowości.
Z Węgorzewa to tylko 10 min samochodem i warto przejechać się tam właśnie na przedwiośniu. Teraz zanim pojawią się liście, jest czas, gdy można dostrzec jak biegły stare parkowe aleje...

Pałac w Kościernicy nie przeżył eksperymentu jakim był socjalistyczne PGR-y i dziś trudno uwierzyć, że  z tego potężnego pałacu, do którego należał majątek liczący 2660 ha, nie zostało NIC. 
Do pałacu przylegał park dworski, w którym znajdują się tajemnicze ruiny.
Ta budowla, to wybudowane w stylu neoromańskim mauzoleum właścicieli majątku. Obiekt ten pomimo dewastacji, wciąż robi olbrzymie wrażenie, dzięki pięknym zdobieniom z kamienia i glazurowanej zielonej cegły.
We wnętrzu nie ma już nic, nie zachował się żaden ślad po właścicielach pałacu,  ale wciąż resztkami sił drewniane belki podpierają pozostałości dachu.
 
Na jego szczycie dumnie trwa piękny stalowy krzyż. Ostatni element z fortuny Rodziny von Drosedow w Kościernicy.  

piątek, 4 marca 2011

Słowa Króla

Byliśmy na oskarowym "Jak zostać królem".

Sorry, pisałem recenzję 2 godziny i szlag ją trafił, bo jej nie zapisałem !!!


Nie mam siły jej odtworzyć, stać mnie tylko na mały cytat:
"Bądzcie spokojni, niezłomni i zjednoczeni" to słowa Jerzego VI, które wygłosił "na żywo" w angielskim radiu 4-go września 1939 roku. Słuchał ich w napięciu cały świat i tylko nieliczni wiedzieli, że Król nie potrafi się płynnie wysłowić, bo się jąka.
A przecież w radiu nie ma miejsca na potknięcia językowe i to jeszcze w czasie wojny !!


Polecam. To dobre kino, które można zobaczyć w koszalińskim "Kryterium"

czwartek, 3 marca 2011

"Szli na zachód osadnicy"


Dopiero, gdy siadam do komputera, aby zdać relację z dzisiejszej imprezy, przypominam sobie tę piosenkę, z festiwalu żołnierskiego w Kołobrzegu. Kto to jeszcze pamięta ?
"Szli na zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy, 
karabiny i rusznice powiesili w cieniu drzew"
Ot taki propagandowy szlagierek, wpadający w ucho, bo jeśli już sobie ktoś to odświeży w głowie, to i muzyka tej piosenki przypomina się szybko.
Mieliśmy dziś występ w gimnazjum sianowskim z okazji Dnia Osadnika, który obchodzony jest w Sianowie 3 marca. Zaśpiewaliśmy tam trzy nasze fajne kawałki, ale akustyka w potężnej sali gimnastycznej, z blaszanym dachem jest fatalna. Nie wiem więc jak to wypadło, bo ja sam ledwo słyszałem osoby obok. Ale było warto zanurzyć się na moment w ten świat: stare czarnobiałe zdjęcia, wyblakłe dokumenty, przedwojenne mapy, banknoty, rozkłady jazdy. Świat który budził emocje i wielkie nadzieje dla tych, którzy przybyli na Pomorze w 1945...46...47 roku. Wtedy te podziały na to co polskie i co niemieckie, były ostre jak brzytwa. Teraz pamiątki po pierwszych polskich osadnikach i po ostatnich niemieckich mieszkańcach sąsiadują z sobą i nikogo to nie dziwi. 
Tak powoli zasklepia się historia na naszych oczach.